Haber Detayı
10 Ocak 2018 - Çarşamba 09:18 Bu haber 1084 kez okundu
 
Et ihtiyacı karşılayamıyor
Son zamanlarda et fiyatlarının yükselmesi, buna karşılık etin ithal edilmesi gündemde yerini tutmaya devam ediyor. Hızla yükselen et fiyatlarına karşılık tek çare etin ithal edilmesinde bulunurken, vatandaşlar ithal ete pek sıcak bakmadı.
GÜNDEM Haberi
Et ihtiyacı karşılayamıyor

Hayvan kesiminin geçmiş yıllara göre azalması, artan et ihtiyacının da karşılanmaması en çok Urfalıları üzdü. Etli yemeklerindeki lezzeti ile ön plana çıkan Şanlıurfa'da hayvan kesimi azalınca kasaplar ve kebapçılar ciğer bulmakta sıkıntı yaşamaya başladı.  

 

ARTIK ŞANLIURFA'NIN CİĞER İHTİYACI BAŞKA İLLERDEN KARŞILANIYOR

Önceden Şanlıurfa'da günlük 500-600 hayvan kesiminin yapıldığını belirten Şanlıurfa Kasaplar Odası Başkanı Abbas Tumbul, artık bu kesimin günlük 100-200'e düştüğünü ifade etti. Bu nedenle Şanlıurfa'nın ciğer ihtiyacının başka illerden karşılandığını söyledi.

Şanlıurfa Lokantacılar Odası Başkanı Mehmet Kaçak, Hayvancılığın gelişimi konusunda acil önlemler alınması gerektiğini söyledi.

 

ET İHTİYACININ KARŞILANMASININ REÇETESİ...

Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarı Derneği Başkanı İzzet Çiftçi ise bu durumun nedenini Şanlıurfa'da hayvancılık yapanların giderek azalmasına, mera alanlarının giderek yok olmasına bağlamıştı. Bu duruma karşılık Şanlıurfa'da küçükbaş Besi Organizenin bir an önce kurulması olduğunu belirtti.

Çiftçi, Bu durumdan kurtulabilmemiz için tarım alanlarının suya kavuşturulması, et kombinesinin derhal inşa edilmesi, betonlaşan mera arazilerine çözüm bulunmalı, besiciye yem desteğinin sağlanması, kırsal kesimde hayvancılığın yaygınlaştırılması gerektiğini vurgulamıştı.

 

YILDA BİR MİLYON 250 BİN TON ET TÜKETİLİYOR

Gıda, tarım ve Hayvancılık bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise Türkiye geneli tüketilen et miktarını açıkladı. Fakıbaba, "Bir yılda bir milyon 250 bin ton et tüketiyoruz. Bizim piyasaya verdiğimiz et ayda 5 ton yetiyor, yılda 60 ton yapar. Yıllardan beri yüzde 5 ithal et giriyordu" dedi.

 

'ET İTHALATI BİTECEK'

İthal ete karşı olduğunu belirten Bakan Fakıbaba, "İthal ete en çok karşı olan benim. Ama mecburiyetten dolayı, dar gelirli vatandaşımız et yiyorlar. Bazıları et ithalatını kasıtlı olarak büyütüyor ki, bir yılda bir milyon 250 bin ton et tüketiyoruz. Bizim piyasaya verdiğimiz et ayda 5 ton yetiyor, yılda 60 ton yapar. Yıllardan beri yüzde 5 ithal et giriyordu. Yağ oranı bizim gıda yönetmeliğine uygun. Yüzde 20’ye kadar. Dar kesimin et yemesinden rahatsız olan kesim var. Piyasaya 5 ton et veriyoruz. Et ithalatı bitecek. Bunu kesin, inanarak ve yaptığımız çalışmalarla söylüyorum" diye konuştu.

Düveyi arttıracaklarını söyleyen Fakıbaba, "Anayı çoğaltacağız. Buzağı ölüm olaylarını düşüreceğiz. Aşılama, küpeleme ücretsiz olacak. Hayvan barınaklarını düzelteceğiz. Buzağıların ölüm oranlarını düşürdüğümüzde çok büyük kısmını halletmiş olacağız. 2018 yılının buzağı ölüm oranlarını düşürmek için çalışma yılı ilan ettik. Biz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak Bakanlığımıza sahibiz" şeklinde ifade etti.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı