Haber Detayı
13 Mart 2018 - Salı 13:08
 
Esnaf kara kara düşünüyor
Şanlıurfa aşağı çarşı esnafı, çarşıda kuru bir kalabalığın olduğunu ve bu kalabalığın alışverişten daha çok gezmek için geldiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Esnaf kara kara düşünüyor

Haber: Hasan Ray

Şanlıurfa turizminin adeta şah damarını oluşturan Balıklıgöl havzasında bulunan esnaf bugünlerde biraz dertli. Özellikle aşağı çarşı tarafındaki pasajlarda bulunan esnaf çarşıda ekonomik bir durgunluk olduğunu belirterek, “Çarşıda kuru bir kalabalık var. Bu da bizim satışlarımıza yansımıyor. İnsanlar sadece gezmek için geliyor.” diye konuştu.

Satışlar iyice düştü

Aşağı çarşı olarak bilinen bölgede bulunan pasajlarda esnaf satış yapamamaktan şikayetçi. Özellikle kumaş satışı yapan pasaj esnafı satışların son zamanlarda da iyice düştüğünü söyledi. Pasaj esnafı, eskiden insanlar dikeceği kıyafetler için burayı tercih ederdi. Günümüzde ise hazır kıyafetlerin çıkması ve ekonomik durumdan dolayı insanlar daha ucuz ve fabrikasyon kıyafetleri tercih ediyor.” dedi.

Pasajdan boş çıkmazlardı

Pasaj esnaflarından İbrahim Açıkgöz, “İnsanlar pasaja geldiklerinde boş çıkmazlardı. Şimdi pasaja gelen çok büyük bir kalabalık var. Bu kalabalık sadece bakıp geçiyor. Bu yüzden bu kalabalık satışlara yansımıyor. Ekonomik durumdan kaynaklı olan bu durgunluk, bizi olumsuz etkiliyor. İnsanlar sanki para harcamaya korkuyor. Bu durum son zamanlarda iyi belirginleşmeye başladı” diyerek satışların düşük olduğunu belirtti.

Fiyatlar yoğun tercih az

Yaklaşık 10 yıldır bu işi yaptığını ifade eden Açıkgöz, “Kumaşları genelde İstanbul ve Bursa’dan alıyoruz. Ancak ithal olarak gelen kumaşlar da var. Bu kumaşlar Güney Kore ve Çin’den geliyor. Güney Kore malı hem Türkiye hem de Çin malından daha kaliteli geliyor. Çin’in tek farkı uygun olmasıdır. Bu kalite ve uygunluğa rağmen işler durgunluğunu koruyor” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı