Haber Detayı
20 Nisan 2017 - Perşembe 11:26 Bu haber 1017 kez okundu
 
Eski Sanayi’de yıkım başladı
Eski Sanayi Sitesi’nde kentsel dönüşüm kapsamında TOKİ’ye devredilen alanda verilen sürenin dolmasına az bir süre kala yıkım işleri başladı. sanayinin başka yere taşınmasına kimi esnaf olumlu bakarken, kimisi de bu projenin esnafları mağdur ettiğini niteledi.
GÜNDEM Haberi
Eski Sanayi’de yıkım başladı

Eski Sanayi Bölgesi’nde kentsel dönüşüm projesi kapsamında TOKİ’ye devredilen alanda, dükkanların yıkım işi başladı. 4 yıl önce mülk sahipleri ile yapılan anlaşma ile bu alanda bulunan dükkanlar, TOKİ’ye devredilmişti.

 

Büyükşehir Emlak ve İstimlak Daire Başkanlığı, Kentsel Dönüşüm ve Yeni Yerleşim Şube Müdürlüğü tarafından işyerlerine gönderilen tebligatta Şanlıurfa ili merkez Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında yıkımının takiben imalat işlemlerinin başlatılacağı belirtilerek, 45 gün içerisinde emlak, su, elektrik, vb. müteselsil tüm borçları kapatılmış ve tahliye edilip yıkım yapılmak üzere teslime hazır hale getirilmesi gerektiği yönünde uyarı yapılmıştı. 45 günün dolmasına az bir süre kala  bazı dükkanların yıkımı başlarken, bazı esnaflar da yeni dükkanlarının tamamlanmasını bekliyor.

 

Gönderilen tebligatta şu ifadelere yer verilmişti:

“Şanlıurfa ili merkez Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında yıkımını takiben imalat işlemleri başlatılacaktır. Söz konusu alanda bulunan 960 ada 19 nolu parsel üzerinde bulunan taşınmazın TOKİ’ye devri yapılmıştır.

TOKİ’ye tapu devri yapılan taşınmaz üzerinde bulunan yapının en geç 45 gün içerisinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Emlak İstimlak Daire Başkanlığımıza su, elektrik vb. müteselsil tüm borçları kapatılmış ve tahliye edilip yıkım yapılmak üzere teslime hazır hale getirilmesi gerekmekte olup aksi takdirde icra yoluyla tahliyemizin yapılacağı hususunu; tebliğen bilgilerinize rica ederim.”

 

Eski sanayi alanının TOKİ’ye devredilmesi bazı esnafları mağdur ederken bazılarını ise memnun etti.

 

Bu alanın kentsel dönüşüm kapsamına alınmasından memnun olduğunu söyleyen Esnaf Halil Tercan, bu alanın kentsel dönüşümü kapsamına alınması projesi, 2006’da başladığını ancak bu projenin şimdiye kadar geç kaldığını öne sürdü. Esnaf Tercan, “Eski Sanayi Sitesi alanının TOKİ’ye devredilmesi yeni bir proje değildir. Biz dükkanlarımızı 4 yıl öncesinden TOKİ’ye devretme konusunda anlaşma yapmıştık zaten. Biz projenin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. Çünkü burada dükkanlarımızın yıkılması durumunda başka bir alanda yeni dükkanlar bize verilecek. Buradan daha iyi ve geniş dükkanlarımız olacak.” dedi.

 

TERCAN: ‘BU PROJEDEN MEMNUNUZ’

Eski Sanayi Sitesinin şehir merkezinde kalması kente büyük zarar verdiğini belirten Halil Tercan, “Şanlıurfa büyüyor. Yeni yerleşim alanları ile hızla büyüyen şehrimizde yeni ve lüks konutlar inşa ediliyor. Bu nedenle şehrin tam merkezinde yer alan küçük sanayi sitesi, kentin gelişimine de büyük zarar veriyor. Çünkü burada esnaflar, bakır ve plastik yakarak kirli hava ile kötü kokuların da ortaya çıkmasına neden oluyor. Mülk sahibi olmayan esnaflar, buna karşı çıkıyor ancak buranın temizlenmesi açısından mutlaka bu sanayinin taşınması gerekiyor.” diye konuştu.

 

‘BU PROJE KENTİN TEMİZLİĞİ AÇISINDAN DA ÖNEMLİ’

Sanayi Esnafı Tercan, “Üstelik yeni alanda bize ayrılan dükkanlar, daha iyi yerde olması ve daha geniş olması açısından bize daha iyi kazanç sağlayacak. Örneğin ben bu dükkanımı burada 500 TL’ye kira veriyorsam yeni dükkanımı 900 TL’ye vereceğim. Bu alandaki kentsel dönüşüm projesi, bizi memnun etmesinin yanında, kentin temiz kalması yönünde de iyi bir kazanç olacaktır. Aksi taktirde önemli devlet kurumlarının bu kirli alana yakın bulunması da utanç verici bir durum ortaya çıkarıyor.” ifadelerini kullandı.   

BİLGİN: ‘BU PROJE İFLAS ETTİRİR’

Eski Sanayi Sitesinin taşınmasının kendilerini mağdur ettiklerini öne süren sanayi esnaflarından Faruk Bilgin, “Bu proje, bizi iflas ettirir. Burada düzenimizi kurmuşuz. Müşterilerimiz burada belli. Üstelik bize herhangi bir kolaylık sağlanmadı. 45 gün süre verdiler. Sürenin dolması durumunda dükkan sahipleri elektrik ve su abonelerini sıfırlayarak, bizim çıkmamızı isteyecek. Bu proje bizi çok mağdur etti. İşlerimiz şu anda durmuş.” şeklinde ifade etti.

 

‘BİZ BURADA KALMAK İSTİYORUZ’

Bilgin, “Diğer sanayinin de durumu ortada. Otobana uzak kurulmuş. Ayrıca oradaki dükkanların da fiyatları çok fazla. Biz burada kalmak istiyoruz. Kentin görüntüsüne zarar veriyorsa buraya bakım yapılsın. Örneğin dükkanların dış cephesinin onarılması istensin. Küçük bir alan şeklinde temiz bir sanayi sitesi olsun. İmalat yeri olmasa da sadece ufak tefek tamirat işleri olsun. Bu sanayinin buradan kalkması durumunda en küçük bir arıza için kilometrelerce yol gitmek zorunda kalınacak. Kentin gelişmesi konusunda sanayi önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle sanayinin dağılmaması gerekir. Buranın taşınması durumunda sanayi dağılacak ve esnafların her biri ayrı bir yerde dükkan açacak. Ayrıca buranın da bir geçmişi var. Kimi esnafın dükkanı babasından, dedesinden kalmış. Yani herkesin bir hatırası burada var. Biz buranın taşınmasını istemiyorduk.” şeklinde ifade etti.   

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı