Haber Detayı
14 Nisan 2017 - Cuma 11:18 Bu haber 8652 kez okundu
 
Erdoğan,'ETA gibi silahları gömün, adım atarız'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, PKK’nin silah bırakması halinde yeni bir sürecin başlayacağını açıkladı. PKK’ye ETA’yı örnek almasını isteyen Erdoğan, “Ondan sonra atılması gereken adımlar atılır” dedi.
GÜNDEM Haberi
Erdoğan,'ETA gibi silahları gömün, adım atarız'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam  Tvnet, Beyaz Tv ve TGRT Haber ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlarken yeni bir çözüm süreci ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 

Erdoğan, 1 Nisan’da Diyarbakır’da yaptığı konuşmada “Elinde silah olanla konuşmayız” şeklindeki sözlerinin özellikle Kürt illerinde yeni bir çözüm yarattığı belirtilerek, “Bu sözlerinizi biraz açabilir misiniz?" şeklindeki bir soru üzerine şunları söyledi:

 

ETA ÖRNEĞİNİZ OLSUN

 

“Tabi geçmişte bu malum milli birlik ve kardeşlik projesi, çözüm süreci bütün bunlarda tabi ilgili arkadaşlarımız bu tür adamların temsilcileriyle  de görüşmeler yapıyordu. Artık o devir kapandı. Şimdi bundan sonra bize yani işte  'oturalım, konuşalım' gibi bazı haberler geliyor. Bir defa bunları geçin. Böyle  bir şey yok. Şimdi biliyorsunuz zaten bazıları yargının verdiği kararla toplandı, içeride. Bundan sonraki süreçte de belki içeri girenler olacak. Yani o  'dokunulmazlık kaldırılsın, bizim dokunulmazlığımızı kaldırın' diyen terör  örgütünün arkasında olduğu siyasi partinin mensupları niye şimdi kaçıyor? Bakın  bazıları yurt dışında. Hani bunlar ne diyordu? 'Arkamızda bizim PKK var' demiyor  muydu? PYD var demiyor muydu? YPG var demiyor muydu? Şimdi ne oldu size? İşte bu  yargı ve yargı burada gerekli karar neyse onu verecektir. Ama siz bir defa ETA  nasıl silahları gömdüyse, daha yeni oldu biliyorsunuz. Siz de silahları  gömerseniz, adresleriyle beraber, koordinatlarıyla beraber gömersiniz. Ondan  sonra atılması gereken adımlar atılır. 'Yurt dışına çıkacağım', yurt dışına  çıkarsın. Onları o zaman tamamen oturup yetkili birimlerimiz konuşur. Ama elde  silah konuşalım, yok öyle şey. Artık süreç bu. ETA örneğiniz olsun. Bakın onlar  bin kişi bile değil. 800 küsür kişi. Burada tabi sayı daha farklı.”

kaynak: kurdistan24.net

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı