Haber Detayı
10 Ekim 2017 - Salı 09:27
 
Erdoğan, ABD ve Rusya'yı eleştirdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin Türkiye vatandaşlarına yönelik olarak vizeyi askıya alma kararını "Büyükelçiliğin bu kararı üzüntü vericidir" sözleriyle değerlendirdi. Öte yandan Kırım konusuna da değinen Erdoğan, Rusya'ya eleştiride bulundu.
SİYASET Haberi
Erdoğan, ABD ve Rusya'yı eleştirdi

 

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile ortak basın toplantısında konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara-Washington hattında yaşanan gerilimin ardından vizelerin askıya alınmasının 'üzüntü verici' olduğunu belirtti ve krizle ilgili olarak şöyle konuştu:

"Bu karar her şeyden önce çok üzüntü verici. Ankara'da büyükelçiliğin böyle bir kararı alarak uygulamaya sokması üzüntü verici. Dışişleri Bakanlığımız konuyla ilgili muhataplarını aramışlardır. Bakanımız bana konuyu ilettiği anda kendilerine ben sadece şunu söyledim: 'Türkiye bir hukuk devletidir. Her şeyden önce, biz bir kabile değiliz. Bir kabile devleti de değiliz. Onların açıkladığı metin neyse, mütekabiliyet esasına dayalı olarak, o metnin karşı metnini büyükelçimiz ABD'de açıklasın.' Süreç bundan ibarettir."

RUSYA'YA 'KIRIM' ELEŞTİRİSİ

Erdoğan ayrıca 16 Mart 2014 tarihinde gerçekleşen ve halkın yüzde 93’ünün Rusya’ya bağlanmaya 'evet' oyu verdiği Kırım’ın ilhak edildiğini söylerken, "Bunu tanımıyoruz, tanımayacağız" ifadelerini sarf etti.

İkili ziyaretler için Ukrayna'da bulunan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları ise şu şeklide:

"Karadeniz havzasının güvenliği dahil olmak üzere, ülkemizi ilgilendiren uluslararası ve bölgesel konuları enine boyuna mütalaa ettik. Değerli dostumla bu konularda eş güdüm ve istişare halinde hareket etme halinde mutabık kaldık. Sayın Poroşenko’ya Türkiye’nin Ukrayna’nın egemenliğini, Kırım dahil toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini desteklemeye devam edeceğini bir kez daha ifade ettim.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı