Haber Detayı
07 Şubat 2018 - Çarşamba 12:34
 
Encü'nün milletvekilliği düşürüldü
HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü’nün vekilliği, hakkında “kesinleşmiş hapis cezası” gerekçesiyle düşürüldü. HDP’de vekilliği düşürülenlerin sayısı 7’ye çıktı.
SİYASET Haberi
Encü'nün milletvekilliği düşürüldü

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu hakkında verilen hapis cezasının Antep Bölge Adliye Mahkemesi tarafından Ekim ayından onaylanmasının ardından vekilliği düşürüldü. Meclis Genel Kurulu'nda gündem dışı konuşmaların ardından Encu hakkında hazırlanan başbakanlık tezkeresi okundu.

 

Kerestecioğlu: "Halk nezdinde vekillik düşmez"

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü’nün milletvekilliğinin düşürülmesine partisinden ilk tepki Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu’ndan geldi.

 

Encü’nün milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin tezkerenin okunmasının ardından söz alan Kerestecioğlu, şöyle konuştu:

"7. milletvekilimizin vekilliği düşürüldü. Demokratik Meclis’e, bu dönemin Meclis’ine hayırlı olsun.

Şırnak Milletvekilimiz Sayın Ferhat Encü’ye verilen ceza sokağa çıkma yasakları döneminde meydana gelen hukuksuzlukları sosyal medya üzerinden kamuoyuyla paylaşması ve bir milletvekili olarak yasak sırasında sokağa çıkması nedeniyledir. Yani halkla buluştuğu için, kendi seçim bölgesinde seçmenleriyle bir arada olduğu için… Halkla buluşmak bir milletvekilinin asli görevidir. 

 

Ferhat Encü’ye, 5 yılın altında verilen cezayı beğenmeyen iktidar usulde yer almayan bir yöntemle savcıya dosyayı temyiz ettirmiştir. Bununla yetinilmemiş kararı kesinleştirip infaza göndermekten de geri kalınmamıştır. Roboski’de öldürülen gencecik çocukların katillerini bulmayanlar, Roboski milletvekilinin vekilliğini düşürerek yakınlarını kaybeden insanların vicdanlarında çok derin bir yara daha açmışlardır. Vicdanlarımız yaralandı evet ama halk nezdinde vekillerimizin vekilliği düşmez. Bu da böyle bilinmelidir.

Bugün genel kurulda kalmamızı gerektiren bir durum yoktur."

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı