Haber Detayı
17 Ocak 2019 - Perşembe 20:20
 
Elektrik sorunu yine Mecliste
HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, Şanlıurfa'da vatandaşları mağdur eden elektrik kesintileri ile ilgili sorunlar gündemde olmasına rağmen yetkililerin konu ile ilgili hiçbir işlem yapmadıklarını belirtti.
GÜNDEM Haberi
Elektrik sorunu yine Mecliste

Şanlıurfa'da kangrenleşen sorun olan elektrik kesintilerine faturaların da kabarık gelmesi vatandaşların tepkisini günden güne artırırken, HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü konuyu tekrar Meclise taşıdı. Daha önce de muhalefet partilerin Meclise taşıdığı elektrik sorunu bir türlü çözülemiyor.

Şanlıurfa'da yaşanan elektrik mağduriyetini Meclise soru önergesi vererek gündeme getiren Ayşe Sürücü, "Edindiğim bilgilere ve kaynaklara göre elektrik dağıtımından sorumlu olan DEDAŞ Şanlıurfa’da halkı sürekli mağdur etmektedir. Yerel basında yer alan habere göre Nihat Unal adlı vatandaş kendisine aynı ay içerisinde üç tane ayrı fatura kesildiğini bildirdi. Viranşehir, Harran, Suruç, Karaköprü ve şehrin daha birçok ilçesinde ise sürekli elektrik kesintileri yaşanmaktadır. Suruç ilçesindeki kesintiler gün içerisinde 3-4 defa yaşanmaktadır. Yaşanan bu kesintiler 2-3 saati bazen de 24 saati bulmaktadır. Zaten sorunlu olan su dağıtımı elektriklerin kesilmesiyle birlikte halkı daha da mağdur etmektedir. Esnaf ise kesintilerden dolayı çoğu malının zarar gördüğünü iddia etmektedir. Kullanmadıkları halde sürekli yüksek faturalarla karşılaşan halk duruma tepkilidir. Sorunlarını dile getirmelerine rağmen yetkililer bu konu hakkında henüz bir işlem yapmamıştır." dedi.

Milletvekili Ayşe Sürücü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Deniz tarafından cevaplandırılması üzerine Meclise verdiği soru önergesinde şu soruları sordu:

1. DEDAŞ’ın devlet tarafından herhangi bir denetimi var mıdır?

2. Denetime tabi tutuluyor ise denetim sonuçları hangi kuruma teslim edilmektedir?

3. Yapılan usulsüzlükler hakkında yasal bir işlem yapılmış mıdır?

4. Elektrik dağıtımının özelleştirilmesi halkı mağdur etmesi gerçekliğinden hareketle, söz konusu mağduriyetlerin giderilmesine yönelik bir çalışmanız var mıdır?

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı