Haber Detayı
28 Ağustos 2018 - Salı 09:18 Bu haber 3199 kez okundu
 
Ekmek değil taş yiyoruz
Şanlıurfa’nın meşhur tırnaklı ekmeği gün geçtikçe kalitesini kaybediyor. Alınan ekmekler fırından eve gidene kadar taş kesiliyor.
GÜNDEM Haberi
Ekmek değil taş yiyoruz

Haber: Hasan RAY

Dünyada mutfağıyla ön plana çıkan Şanlıurfa’da mutfağın temelini ise tırnaklı ve açık ekmek oluşturuyor. Ancak mutfağın temel yapısını oluşturan meşhur tırnaklı ekmek son zamanlarda kalitesini iyice yitirdi. Fırından alınan ekmek eve varmadan önce taş gibi kesiliyor. Vatandaşlar, kalitesini yitiren ekmekle ilgili yetkili kurumların gerekli çalışmaları yapmasını beklediklerini söyledi.

Eve gidinceye kadar kuruyor

Mutfağın ve sofraların temelini oluşturan tırnaklı ekmek, vatandaşların hem kötü beslenmesine hem de ekonomik olarak zarar görmesine neden oluyor. Duruma sitem eden bazı vatandaşlar, ‘Fırından alınan ekmekler eve varıncaya kadar kuruyor. Bu fırıncıları denetleyen bir Fırıncılar Odası ya da zabıta yok mu, bizler neden kendi paramızla kalitesiz ekmek yemek zorunda bırakılıyoruz?’ diye sordu.

Fiyat arttıkça kalite düştü

Geçtiğimiz yıl bir ekmeğin fiyatı 75 kuruştan satılırken yapılan zamla birlikte ekmeğin fiyatı 90 kuruşa çıktı. Fiyatı artan ancak kalitesi gittikçe düşen tırnaklı ekmek vatandaş ve işletmelerden büyük tepki alıyor. Daha kaliteli olması için fiyatının artırılmasına gidilen ekmeğin kalitesi tersi yönde ilerleyerek daha da düştü. Ancak bu ilerleme ekmeğin kaliteli olması dışında her şeye yarar sağladı. Şanlıurfalılar ise kalitesi düşen ekmeğe adeta mahkum oldu.

Vatandaş gramaja ve una bağladı

Ekmeğin çabuk kurumasının nedenini gramajın düşük unun kalitesiz olmasına bağlayan bazı vatandaşlar, “Ekmeğin gramajı çok düşük olduğu için incecik oluyor. İncecik ekmek fırından eve gidene kadar taş kesiliyor. Gramajın artırılması durumunda ekmek biraz daha kalınlaşacak ve kuruması da ona göre azalacaktır. Buna kalitesiz un da eklenince ekmekler yenmeyecek dereceye geliyor” dedi.

Fırınlar daha dikkatli denetlensin

Ekmek fırınlarının yeterince denetlenmediğini iddia eden vatandaşlar ise, ”Fırınlar daha dikkatli denetlenmelidir. Kimi fırınlar çok kötü şekilde ekmek üretiyor. Ekmek üretirken hijyen kurallarına uymuyor. Mesela hiçbirinde ne bone ne kolluk ne de eldiven var. Bunların saçlarından tutun tırnaklarına kadar ekmeğe düşebilir. Bu nasıl denetlemedir. Adamlar keyfine göre ekmek üretiyor. Yetkililer ise sadece seyirci kalıyor” diye konuştu.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı