Haber Detayı
22 Aralık 2017 - Cuma 14:46
 
Eğitimde Kırmızı Alarm
Bozan Doğan, "Eğitimde birçok problem yaşanmaktadır, bunun nedeni ise sorumsuzluktur ve yanlış yönetme şeklidir. Hal böyle olunca da sonucu kan dökmeye kadar gidiyor." dedi
EĞİTİM Haberi
Eğitimde Kırmızı Alarm

Türkiye genelinde eğitimcilere yönelik şiddettin artması tepkilere neden oldu. Eğitimcilere yönelik şiddettin artması ülke gündemini işgale derken bu şiddettin sebeplerini sizler için uzmanına sorduk. Şanlıurfa Rehberlik Araştırma Merkezi Psikoloji Uzmanlarından Bozan Doğan eğitimciye yönelik şiddettin sebeplerini ayrıntılarıyla anlattı.

Sonucu ölüm ve hapishane oluyor

“Sosyal medya günümüzde artık çok fazla yaygınlaşmaya başladı ve öğrencilerin algısı sadece sosyal medyaya yönelik oluyor.” diyen Bozan Doğan, “ Bu durumda da öğrenci hiç bir şekilde dış dünyayla bağlantı kurmuyor ama korkutucu olan da TV’lerde yayınlanan şiddet içerikli dizi ve filmler orada yaşanılan senaryolar bizim hayatımızda gerçeğe dönüyor. “ ifadelerine yer verdi.

Dizi ve filmlere dikkat çekti

Dizi ve filmlerin şiddettin kaynağı olduğunu söyleyen Doğan, “Şöyle bir dönüp baktığımızda çoğu öğretmenlerimiz öğrenci kurbanı oluyor. O senaryolarda yazılan sahneler gerçeğe dönebiliyor. O yüzden medyanın bu hususta çok dikkatli olması gerekiyor. Şöyle bir örnek verelim; Süpermen çizgi dizisinde kendini o şekil zannedip pencereden atlayan çocuklarımız var. Bu konuya açıklık getirecek bir örnektir.” şeklinde konuştu.

Öğrencinin öğrenci olduğunu hatırlatmak gerekir

“Okullarda veya özel eğitimlerde öğrencinin öğrenci olduğunu hatırlatmak ve onları en iyi şekilde yönetmek çok önemlidir.” diyen Doğan “Çünkü eğitim veren öğretmenlerimize saygı duymak ve onları anlamak gerekiyor. Her insanın bu hayatta bir hedefi vardır ve bunun içinde eğitimden geçmek lazım öğretmenlerimiz bu uğurda sizler için mücadele vermektedir. Bu hususta onlara saygı duymak ve onları en iyi şekilde idrak etmeniz gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

Aileler öğretmenleri çocuklarına aşılaması lazım

Öğretmen öğrenci ilişkilerinde çoğu zaman anlaşmazlıklar olabildiğini vurgulayan Doğan, “Bu durumdan dolayı ise ortaya çok ciddi sorunlar çıkıyor, burada ailelerin faktörleri devreye girmeli, çoğu kişilere baktığımızda sınıfta yaramazlık yapan bir çocuğa kızan bir hoca olunca bu konu aileye aksettiriliyor. Ailelerde okula gidip hocalardan hesap soruyor. Hal böyle olunca da çocuğa öz güven geliyor ve hayatı boyunca o sorumsuzlukla devam ediyor ve eğitimden de geri kalmamızda kaçınılmaz oluyor.” dedi.

Birlik olma zamanı

Eğitimin iyi yerlere gelmesi için herkesin çaba sarf etmesi gerektiğini söyleyen Doğan, “Eğitim için hepimiz çabalıyoruz . Peki sonuç nedir; nereye gidiyor?.  O çok önemli o yüzden hepimizin birlik olması gerekiyor. Sadece eğitimciler değil STK'lar, yerel yöneticiler, basın mensupları, aileler, okul aile birlikleri vb herkesin bu konuda daha derin bir araştırma ve bu sorunu halletmeye yönelik çözümler olması gerekiyor. Bu çözümleri hep beraber masaya yatırırsak önüne geçebileceğimizi düşünüyorum.” diye konuştu.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı