Haber Detayı
14 Ocak 2021 - Perşembe 16:03 Bu haber 1337 kez okundu
 
Eğitimci Müslüm Durmaz’dan Eğitimde Pandemi Engeli
Yargı Akademi Kurum Müdürü eğitimci Müslüm Durmaz, Pandemi sürecin de eğitimin öğrenciler ve öğretmenler üzerindeki etkilerini ele alarak uygulanacak yeni eğitim sistemini etkileyebilecek değişkenlikleri TV 63 kameralarına anlattı.
EĞİTİM Haberi
Eğitimci Müslüm Durmaz’dan Eğitimde Pandemi Engeli

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından, Çin’de başlayan koronavirüs türü olan Covid-19 salgını nedeni ile küresel salgın ilan edildi. COVID-19 diğer adı ile bilindiği üzere koronavirüs, dünya çapında birçok alana etki edip değişikliklere neden oldu ve halen etkileri devam ederken, bahse konu olan Pandemi sürecinin, eğitim üzerinde ne gibi değişikliklere yol açtığını ve eğitimi nasıl etkilediği yönünde açıklamalar da bulunan Yargı Akademi Kurum Müdürü eğitimci Müslüm Durmaz TV63 kameralarına konuştu.

 

 

KORONAVİRÜS (COVİD-19) SALGINI EĞİTİMİ NASIL ETKİLEDİ?

 

Koronvirüs salgını 15 Mart’tan itibaren ülkemizde hızla yayılmasıyla her alanda olduğu gibi eğitim alanını da olumsuz yönden etkiledi. Her ne kadar pandemi sürecinde eğitim vermeye çalışıyor olsak bile bizim öğrencilerimiz sınav gurubu öğrencileri olduğu için bu süreçte öğrencileri daha çok olumsuz etkiledi. Çünkü bu öğrencilerin yapmaları gereken bir sınav var ve bu sınavın ertelenme ya da iptal edilme gibi bir durum söz konusu değil. Geçen yıl bir şekilde uzaktan eğitim sistemiyle dersler verdik, soru çözümlerimizi yaptık. Öğrencilerimize dijital ortamda verdiğimiz derslerin ne kadar verimli olduğunu sorduğumuzda yüz yüze eğitim kadar verimli olmadığını dile getirdiler. Öğrenci yıllardır yüz yüze eğitime alışkın olduğu için yeni bir sistem ve yeni bir sürece alışmaya çalıştı. Başlangıç olarak derslerimize yüksek katılım sağlarken zamanla bu sayı düşmeye başladı. Hatta bu son günlerde derse katılım sağlayan öğrencilerin sayısı 4’e ve 5’e düşmeye başladı.   

 

UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE ĞRENCİ TAKİBİ NASIL OLMALIDIR?

 

Milli Eğitim’in kendine göre yöntemleri var. Derse giren girmeyen yoklaması başlangıçta çok dikkate alınmazken sonrasında öğrenciler sadece derse girsin diye yoklama takibe alınıyor. Özel kurum olarak baktığımız da bizde ilk etapta öğrenciler derse girdikleri zaman mutlu oluyorduk. Ama öğrenci derse girmemeye başladığında öğrenci derse girmediğinde veli bilgilendirmesi yapmaya başladık. Velilerimize öğrencinin uzaktan eğitim dersine katılmadığını bilgilendiriyoruz. Ama öğrenciler velileriyle görüştüğü zaman dersi anlamadıklarını uzaktan eğitimin verimli olmadığını söyleyince girmemeye başladılar.

 

ÖĞRETMENLER ve ÖĞRENCİLER BU SÜREÇTEN NASIL ETKİLENDİ?

 

Çevrede ki insanlar, öğretmenler yatıyor, vakitlerini dolduruyor diye düşünüyorlar. Emin olun ki buraya birçok öğretmen gelerek ‘’artık sıkıldık, ders yok mu, bize ders verin’’ diyerek öğretmen başvurusunda bulunuyor. Şimdiye dek öğretmen başvurusunda bu kadar yoğun talep aldığım yıl olmamıştır. Öğretmenlerin çalışmak istiyor, öğretmenlerin iş yapmak istiyor. Çünkü öğretmen ders anlatmak istiyor. Nasıl ki herkes kendi işini yapmak istiyorsa öğretmende kendi işini yapmak istiyor. Ben bugüne kadar hiçbir öğretmenin dijital ortamda canlı ders anlattığında mutlu olduğunu başarılı olduğunu görmedim. Öğretmenler için canlı dersler daha zor oluyor.  Yüz yüze eğitimde dersler programlı işleniyordu oysa ki canlı derslerde akşam saat:21.00’da bile ders oluyor. Hal böyle olunca öğretmenler için daha zor oluyor.

 

ÖĞRENCİLER NEDEN YARGI AKADEMİYİ SEÇMELİ?

 

Yargı Akademi Türkiye’de açılan ilk KPSS kursudur. Eğitime ilk Yargı ile başlandı ve daha sonrada zaten birçok kurumda, birçok sektörde olduğu gibi bu sektörde de ard arda farklı kurumlar açıldı. Açıldığından bu yana başarılarıyla yayınlarıyla isim yapmış bir kurumdur.  Şanlıurfa açısından bakarsak Yargı Akademi 7 yıl boyunca çok büyük başarılara imza attık. KPSS öğrencilerimize her açıdan kontrollerini, takiplerini, ödevlendirmeyi, ders çalışma programı yapmayı her açıdan değerlendiriyoruz. Öğretmenlerimiz her bölgeden gelmiş donanımlı eğitimcilerden oluşuyor.

 

HABER: AYSEL  KIRIŞAN

 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı