Haber Detayı
11 Ocak 2018 - Perşembe 10:47
 
Düşük model araçlar trafikten kaldırılmalı
Şanlıurfa Sigorta Acenteler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Fırathan’a sorduk. Fırathan, ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının azaltılması için düşük modelli araçların trafikten kaldırılması gerektiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Düşük model araçlar trafikten kaldırılmalı

Haber: Hasan Ray

Düşük modelli araçlarla yapılan trafik kazalarında ölüm ve yaralanma riski daha fazla. Her yıl yüzlerce insan düşük modelli araçlarda ya can veriyor ya da yaralanıyor. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Şanlıurfa Sigorta Acenteler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Fırathan, “Şanlıurfa'da hemen hemen her gün  trafik kazaları olmaktadır. Bu kazalar sonucunda vatandaşlarımız sakat kalıyor bazıları ölüyor. Araçlarda ise maddi hasar oluşuyor. Özelikle kazalara sebebiyet veren hep düşük model araçlar oluyor. Bu yüzden düşük modelli araçlar piyasadan kaldırılmalı." dedi

 

Vatandaş hem maddi hem de manevi taraftan zarar görüyor

Son zamanlarda artan trafik kazalarında düşük modelli araçlara dikkat çeken Fırathan, “Son zamanlarda Şanlıurfa'da hemen hemen her gün  trafik kazaları olmaktadır. Bu kazalar sonucunda bazı vatandaşlarımız sakat kalıyor bazıları ölüyor ve araçlarda ise maddi hasar oluşuyor.  Özelikle kazalara sebebiyet veren hep düşük model araçlardan oluyor.  Bunun yanı sıra vatandaş trafik poliçesini yapmak istediğinde çok yüksek fiyatlarla da yapmak zorunda kalıyor. Vatandaş hem maddi hem de manevi taraftan zarar görüyor.” dedi.

 

Düşük modelli araçlar piyasadan kaldırılmalı

“Trafik yoğunluğunun azaltılması için Şanlıurfa'da ve diğer büyük ilerimizde yoğun olan trafik sıkıntısının rahatlanabilmesi için düşük modeli araçların piyasadan kaldırılması gerektiğini düşünmekteyiz.” Diyen Fırathan, “Yüksek modeli bir araçla düşük modeli bir aracın kaza yapma oranı arasında çok fark olmaktadır. Devletimizin biran önce bu konuya el atması gerekmektedir. Derneğimizin önerisi 1995 modele kadar olan araçların artık piyasadan kaldırılmasıdır.” diye konuştu.

İmkansızlıklar sebep oluyor

Bu uygulama sayesinde hem trafiğin rahatlayacağını hem de vatandaşın rahatlayacağını söyleyen Fırathan, “Trafiğin rahatlanması hem de vatandaşlarımızın rahat etmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Tabiî ki vatandaşlarımız maddi gücüne göre araç almaktadırlar. Fakat burada vatandaşımız imkansızlardan dolayı düşük modeli araçlara binmek zorunda kalıyor. Çünkü insanımız maalesef kendi canının kıymetini bilmiyor. Bu yüzden hu uygulamanın hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

 

Sigortasız araca binmek zorunda kalıyorlar

Sigorta fiyatlarının yüksek olması düşük modelli araçlara binen vatandaşın sigortadan kaçtığını belirten Fırathan, “Vatandaş trafik sigortasını yapmak istediğinde ise sigorta şirketlerinin düşük modeli araçlara vermiş olduğu yüksek fiyattan dolayı maalesef sigortasız araca binmek zorunda kalıyor. Trafik sigortası olmadan eğer bir kazaya karışırsa o zaman vatandaş daha büyük zarar etmiş olacaktır ve aracını satsa bile zararı karşılayamayacak duruma gelir. Bunların oluşmaması için vatandaşlarımızın zorunlu trafik sigortasını zamanında yapması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

 

Düşük modeli araçlara bir çözüm bulmalarını rica ediyoruz

Devletin düşük modeli araçlara bir çözüm bulmaları gerektiğini vurgulayan Fırathan, “Yeni model araçların kaza sonrası çok fazla hasar görmemesi ve haliyle sürücünün de zarar görmemesi demektir.  Bu yüzdende düşük modelli araçların kaldırılması ve kazaya sebebiyet veren bütün davranışların tam kontrolü olmasını gözetim altına alınması istiyoruz. Vatandaşlarımızın trafikte biraz daha dikkatli olmalarını özelikle ehliyetsiz ve trafik sigortasız trafiğe çıkmamalarını önemle rica ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı