Haber Detayı
24 Mart 2017 - Cuma 10:05 Bu haber 1583 kez okundu
 
DSİ’den Suruç pompaja neşter
Suruç P1 Pompaj İstasyonu elektrik Mekanik işleri ihale edildi. Yapımcı firmaya 75 gün süre verildi. İş tamamlandığında 8 pompa aynı anda çalıştırılabilecek.
YEREL Haberi
DSİ’den Suruç pompaja neşter

DSİ 15. Bölge Müdürü Gökçe, çiftçiye sıkıntısız bir sezon yaşatmak istiyoruz‘

Suruç pompaj sulamasında yaşanan sıkıntılar aşama aşama ortadan kaldırılıyor.

Suruç P1 Pompaj İstasyonu Elektrik Mekanik işleri ikmal işinin sözleşmesi DSİ 15. Bölge Müdürü Ahmet Ersin Gökçe ile yapımcı firma temsilcisi arasında imzalandı. Bu projenin tamamlanmasıyla birlikte 8 pompa da aynı anda çalıştırılabilecek. Böylece Suruç Ovasındaki 56 bin hektarlık tarım alanı rahatça sulanabilecek.

İHALEYİ ÜSTLENEN FİRMAYA İŞİ TAMAMLAMASI İÇİN 75 GÜN SÜRE VERİLDİ.

Dsİ 15. Bölge Müdürü Gökçe,  yöre çiftçilerine sıkıntısız bir sezon yaşatmayı arzu ettiklerini söyledi. Gökçe, 'Kurum olarak her türlü önlemimizi aldık. Üreticilerimizden yapılan uyarıları dikkate almalarını, şebekeye müdahalede bulunmamalarını, olası problemleri hemen kuruma bildirmelerini talep ediyoruz' dedi.

Suruç Pompaj Sulaması kapsamında ilk olarak 2015'te 32 bin hektarlık alan sulu tarıma açılmıştı.  Geçen yıl sulama sezonu ana iletim kanalında yaşanan sorunlardan dolayı oldukça sıkıntılı geçti.

Pompaj Sulama Projesi'nde sözleşmeye uygun kaliteli malzeme kullanılmadığı, işçiliğe gerekli önemin verilmediği, siyasi baskılardan dolayı gerekli ve yeterli kontrollerin yapılmadığı; sağ sahil şebeke inşaatını yüklenen İlci firması ile sol sahil 1. kısım şebeke inşaatını yüklenen firmanın iflası sonucu bu firmalara kayyum atandığı bundan dolayı arızalara müdahalelerde ve kontrollerde problemler yaşandığı yönündeki iddialar HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan tarafından Meclise taşınmış, bu konuda Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’na soru önergesi verilmişti.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı