Haber Detayı
11 Ağustos 2017 - Cuma 12:34
 
Diyarbakır ciğerimize göz dikti!
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Şanlıurfa AK Parti Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Urfa ciğeri ile ilgili yaptığı açıklama sonrasında, Diyarbakırlılar tepki gösterdi.
GÜNDEM Haberi
Diyarbakır ciğerimize göz dikti!

Şanlıurfa’da en çok tüketilen gıdalar arasında olan ve patentinin Şanlıurfa’ya verilmesi beklenilen ciğer kebabının patent tartışmalarına Diyarbakır’da katıldı. Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Hacı Atlı, Diyarbakır Merkezli bir gazeteye verdiği röportajda Urfa ciğerinin kökeninin Diyarbakır’dan gittiğini ve Urfa Ciğeri’nin yüzde 60’nın dana etinden olduğunu söyledi.

‘Ciğerin Anavatanı Diyarbakır’dır’

Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Hacı Atlı Diyarbakır Tigris gazetesine verdiği demeçte ciğerin anavatanı Diyarbakır olduğunu söyledi ve ekledi, “Bugün her yörenin, kendine göre bir kültürü, bir örf âdeti var. Örneğin künefeyi gider Hatay’da yersin, Çiğköfteyi gider Urfa'da yersin. Tamam, çiğköftesi güzel ona bir şey diyemem o onun eseri. Ciğere gelince ciğerin anavatanı da, ciğerin ana başkenti de Diyarbakır’dır. Türkiye’de en çok ciğeri tüketen de, en lezzetli ciğeri yapan da Diyarbakır’dır. Ben hodri meydan diyorum. Öyle sağdan soldan konuşmakla olmaz. Bir yarışma da düzenleyebiliriz en iyi ustalarımızı getiririz. Onlar da getirsinler en iyi ciğeri kim yapıyormuş görelim.  Sadece lezzet konusunda da değil, bugün Urfa sattığı ciğerin toplamını çıkarsın Diyarbakır’da sattığı ciğerin toplamını çıkarsın o konuda da hodri meydan diyorum. Bakalım kim daha çok tüketiyormuş. Bakalım ciğerin ana vatanı neresiymiş”

‘Tarım bakanı Fakıbaba, gelsin ciğerin güzeli nasıl oluyormuş görür!’

Urfa’ya dana ciğeri gönderdiklerini ifade eden Atlı, Tarım Bakanı Fakıbaba’yı Diyarbakır ciğerini yemeye davet ederek şu ifadeleri kullandı;

“Urfa halkının tükettiği ciğerin 60’ı dana ciğeridir. Ama Diyarbakır’da dana ciğeri kullanan ciğerci yoktur. Bizim milletimiz hayatta dana ciğeri yemez. Dana ciğerini tava yapar ama hayatta ciğer yapıp yemez. Bugün iddia ediyorum. Türkiye’de perdeli ciğeri icat eden de en güzel yapan vilayette Diyarbakır’dır. Bizim esnaflarımız bir perdeli ciğer yapar, iddia ediyorum Türkiye’de kimse yapamaz. Çünkü Diyarbakır halkı ciğeri aldığı zaman ciğeri bir gün dinlendirir. Ertesi gün şişlere takar müşterilere verir. O yüzden böyle lezzetli lezzetini oradan alıyor. Tarım Bakanı Fakibaba, gelsin ona bir perdeli ciğer ısmarlayalım. Ciğerin güzeli nasıl oluyormuş görür.”

 

 

 

 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı