Haber Detayı
13 Kasım 2017 - Pazartesi 09:00
 
Dericilik yok oluyor
Şanlıurfalı kuzu dericilerinin eski ustaları, mesleğin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu söyledi.
SANAT Haberi
Dericilik yok oluyor

Haber: Muhittin Yener / Şanlıurfa Olay

 

Şanlıurfa’nın eski meslek dallarından olan kuzu dericiliği için tehlike çanları çalıyor. Şanlıurfa merkez ilçesi Eyyübiye ilçesinde bulunan Kapalı Çarşıdaki bir iki dükkâna sıkışan dericilik son demlerini yaşıyor. Son ustaların çırpınışlarıyla ayakta durmaya çalışan dericilik mesleği eskisi gibi rağbet görmemesinden dolayı işyerleri de tek tek kapanıp tarihteki yerini alıyor.

 

Deriler toplanıp işleniyor

 

Her gün şehrin belli başlı alanlarında kesilen kuzuların derilerini alıp işlediklerini söyleyen derici ustaları, “Biz bu derileri getirip ince bir işçilik ile işliyoruz. Çeşitli ve zahmetli işlemlerden geçen bu derilerden yelek, kürk ve namazlık gibi ürünler yapıyoruz. Eskiden bu ürettiğimiz ürünlere rağbet oldukça fazlaydı. Ancak günümüzde teknoloji el emeği göz nuru olan bu ürünleri alt ederek tarih olmasına sebep oldu.” dedi.

 

Kaybolmaya yüz tuttu

 

Yaklaşık 65 yıldır bu işi yaptığını söyleyen derici ustası, “Bu meslek tarihin en eski mesleklerinden biridir. Bu mesleğin yok olmaması içi çabalıyoruz. Tek amacımız geçimimizin yanında bu mesleğin yok olmasına engel olmaktır. Ancak bunun için çırak yetiştiremiyoruz. Kaybolmasındaki en büyük etken de budur. Benden sonra çocuklarım gelip dükkânı açıp bu işi yapmaz. Dükkânı satıp giderler.” diye konuştu.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı