Haber Detayı
30 Kasım 2017 - Perşembe 13:46
 
DEDAŞ ölüm saçıyor!
DEDAŞ elektrik sızıntısı olan direğe gerekli müdahaleyi yapmayınca esnaf ayaklandı. Basına haber veren esnaf, “Basın demeseydik DEDAŞ gelmezdi” diyerek tepki gösterdi.
GÜNDEM Haberi
DEDAŞ ölüm saçıyor!

Haber: Aziz Çiftçi / Şanlıurfa Olay

Şanlıurfa’nın Haliliye İlçe sınırlarında yer alan eski Sanayi Sitesi esnafı direkten sızan elektrik akımının ölüme davetiye çıkardığını belirterek, “Günlerdir DEDAŞ’ı aramamıza rağmen gelip arızayı gidermiyor. Biz DEDAŞ’a ‘eğer gelmezseniz basına haber vereceğiz’ deyince bakın hemen geldiler. Basın kelimesi kullanılmasaydı belki hiç gelmeyeceklerdi. Birilerinin ölmesi mi lazım” diyerek tepki gösterdiler.

Eski hatları tehlike saçıyor

Güneydoğu Bölgesindeki elektrik dağıtım işlerini yapmakla mükellef olan DEDAŞ, vatandaşları mağdur etmeye devam ediyor. Sık sık yaşanan elektrik kesintileri artık günlük yaşamın parçası haline gelirken meydana gelen bazı olaylar ise vatandaşı çileden çıkarıyor. Eski enerji hatlarının yenilenmemesi ve buna bağlı olarak yaşana elektrik sızıntıları insanların ve diğer canlıların hayatlarını tehlikeye atıyor.

DEDAŞ müdahalede geç kaldı

Benzer olaylardan biri de Şanlıurfa Eski Sanayi Sitesi olarak adlandırılan ve oldukça yoğun bir esnaf kitlesini barındıran bölgede meydana geldi. Elektrik direğinden sızan elektrik yaklaşık 10 gündür çevrede çalışan esnafı n ve yolu kullanan vatandaşların hayatlarını tehlikeye sokuyor. Elektrik sızıntısı o kadar güçlü ki ıslak zeminden dumanlar çıkıyor. Ancak esnaf, “Defalarca DEDAŞ’ı aramamıza rağmen gelip müdahale etmediler” dedi.

Defalarca aradık gelmediler

Defalarca DEDAŞ’ı aramalarına rağmen gelmediğini iddia eden esnaf, “10 gündür bu elektrik sızıntısı var. Biz sorunun giderilmesi için defalarca DEDAŞ’ı aradık. Ancak bir türlü gelmediler. İlla birilerinin ölmesi mi geliyor. Kimse görevini düzgün yapmayacak mı bu şekilde. Bir abonenin borcu olduğu zaman hemen gelip kesiyorlar da neden gelip arızları gidermiyorlar. Bu da onların işidir. Bunu yapmak zorundalar” diye konuştu.

‘Ölümle burun buruna yaşıyoruz’

Duruma tepki gösteren bir başka esnaf ise, “Kaç gündür ölümle burun buruna yaşıyoruz. Direkten sızan bu elektriğe kapılmamak için yolun karşısından geçiyoruz. Akım olduğunu bilmeyen vatandaşlar kapılmasın diye nöbet tutuyoruz.  Kaç defa aradık gelmiyorlar. Elektrik kesmeye gelince koşarak gelip kesiyorlar. Paralarının kuruşu kuruşuna alıyorlar da nende arızaya gelmiyorlar.” şeklinde ifadeler kullandı.

‘Basını ararız deyince geldiler’

 DEDAŞ’ı arayıp arızayı bildirmemize rağmen gelmedi” diyen bir esnaf, “DEDAŞ’ı kaç kere aradım hep kayıt oluşturup gelmediler. Biz burada DEDAŞ’a ‘eğer gelmezseniz basına haber vereceğiz’ deyince bakın hemen geldiler. Basın kelimesi kullanılmasaydı belki hiç gelmeyeceklerdi. Birilerinin ölmesi mi lazım Bu kadar da olmaz. Bu kurum nasıl iş yapıyor” iddiasında bulunarak tepki gösterdi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı