Haber Detayı
11 Nisan 2017 - Salı 15:36 Bu haber 2030 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Urfalılara Müjde
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “14 bine yakın derslik, 71 adet sağlık tesisi, 13 bin 500 konut ile sadece Urfa'ya yaptığımız yatırımların toplam bedeli 34 katrilyon liradır. Şehir hastanemizin inşasında bazı sıkıntılar oldu. İnşallah 2019 sonunda şehir hastanemizi bitiriyoruz.” dedi.
GÜNDEM Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Urfalılara Müjde

11 Nisan Kurtuluş etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Şanlıurfa’ya geldi. Nevali Otel arkasında kurulan alanda Şanlıurfalılara seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Urfalılara da önemli müjdeler verdi.

 

 

‘URFALILAR BİRİLERİNİN GELİP KENDİLERİNİ KURTARMAYI BEKLEMEDİ’

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Urfalıların kimseden kurtarılmayı beklemediğini ifade ederek, “Urfa bizi sever, biz de Urfa'yı severiz. Bugün Urfa'nın kurtuluşunun 97. yıldönümü. Önce İngilizler ardından Fransızlar bu toprakları işgal ettiğinde Urfalılar, birilerinin gelip kendilerini kurtarmasını beklemedi. Kendi aralarında örgütlendiler. 12'ler adıyla bir heyet kurup mücadeleyi başlattılar.

 

En güçlü silahları kendi deyimleriyle iman dolu yürekleriydi. İman dolu yüreğin karşısında hangi güç, hangi silah durabilir ki? Urfa'nın bu dönemde sergilediği destansı mücadele TBMM tarafından kendisine ‘şanlı’ unvanı verilerek takdir edilmiştir. Urfa'nın kurtuluşunun 97. yıldönümünü kutluyorum. Şu ihtişama, şu katılıma, şu aşka, şu sevdaya bak. İnanıyorum Pazar akşamı Şanlıurfa bir başka destan yazacak buna inanıyorum.” dedi.

 

‘FRANSIZ'A BIRAKMAYAN URFALI, TERÖR ÖRGÜTÜNE DE TERK ETMEZ DEĞİL Mİ?’

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Urfa’nın bu toprakları terör örgütlerine terk etmeyeceğine dikkat çekerek, “Urfalı topraklarını işgalden kurtardı. Urfa'nın, Urfalının mücadelesi bitmedi. Son iki yıldır terörle mücadelede asker ve polis olarak 15 şehit verdi. Ayrıca 15 Temmuz gecesi İstanbul'da 4 Urfalı kardeşimiz darbeci hainler tarafından şehit edildi. Urfa namusu bildiği bağımsızlığı ve onuru için mücadele etmeye, şehit ve gazi vermeye devam ediyor. Ne mutlu size. Rabbim sizden razı olsun. Bu mübarek toprakları İngiliz, Fransız'a bırakmayan Urfalı, terör örgütüne de terk etmez değil mi? FETÖ, DEAŞ, PKK, YPG'nin cirit atmasına izin vermez değil mi? Bugün sevda günü, aşk günü. Urfa, terör örgütlerini kullanarak yeniden topraklarına namusuna göz dikenlere dersini veriyor mu? İşte tüm bunlar için Urfa 16 Nisan'da evet demeye hazır mı? Urfa 16 Nisan'da sandıkları ‘evet’le patlatarak dostlarına güven, hasımlarına korku salmaya hazır mı? Şanlıurfa, 16 Nisan'da geleceğine sahip çıkmaya hazır mı? Bunca zamandır Urfa'ya gelip giderim ama bugün Şanlıurfa başka değil; bambaşka.” şeklinde konuştu.

 

İDAM KARAR TASLAĞI…

 

Erdoğan, 16 Nisan’dan sonra idamla ilgili taslağın parlamentoya geleceğini söyleyerek, “16 Nisan'dan sonra parlamentoya idamla ilgili karar taslağı inşallah gelecek. Sayın Bahçeli evet diyor, Sayın Yıldırım aynı. Kılıçdaroğlu da eğer yanlış duymadıysam ‘ben de desteklerim’ dedi. Herhalde destekler değil mi? Desteklemezse bir referandum da onun için yaparız. Demokraside bu işin sahibi kim? Millet, millet. Onun için de millete gideriz. Efendim Corç, Hans, Helga ne derse desin benim için önemli olan Ahmet, Mehmet, Hasan, Hüseyin, Ayşe, Fatma ne der o önemli. Biz bu memleketi 81 vilayetiyle 80 milyon insanıyla seviyoruz. Urfa sevinçlerini, üzüntülerini türkülerle ifade etme konusunda ülkemizin en önemli şehridir. Ben bu dalın ağacıyam, hem tatlıyam hem acıyam, ben mevlanın muhtacıyam... Biz bu ülkeyi tatlısıyla, acısıyla her şeyiyle seviyoruz. Türk, Kürt, Laz, Arap, Alevi, Sünni hangi kökenden olursa olsun tüm insanlarıyla seviyoruz. Çünkü yaratılanı yaratandan ötürü seviyoruz. Biz milletimizin her bir ferdini seviyoruz. Kebaba köz istersin, güzelsin naz istersin, bir canım var vereyim bilmem ki ne istersin.” sözlerini konuşmalarına ekledi.

 

‘URFA'YA YAPTIĞIMIZ YATIRIMLARIN TOPLAM BEDELİ 34 KATRİLYON LİRADIR’

 

Şanlıurfa’ya yapılan yatırımların toplam bedelinin 34 katrilyon olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “97 yıl önce 12'lerin başlatıp kazandığı zafere biz 15 Temmuz'da tüm milletimizle birlikte ulaştık. Urfa, sabır timsali olan Hz. Eyüp Peygamberin değil, aynı zamanda inancı uğruna ateşe atılmayı göze alan Hz. İbrahim(a.s)’in de şehridir. Hz. İbrahim, tek millet diyoruz ya, oradan gelir. Rabbimize sığınarak ateşe atılma pahasına ezanımızdan, bayrağımızdan, ecdadın emanetlerinden vazgeçmeyiz. Urfa, hemen yanı başındaki kardeşleri sahipsiz bırakmaz. Onlara arkasını dönmez. Bu ülkenin her karış toprağında kanımız, alın terimiz var. Sınırımız ötesindeki kardeşlerimizin can güvenliği için kendimizinki ne kadar önemli ise onlar da önemli. Bizim oralarda dökülmüş kanımız, akıtılmış alın terimiz var. Cerablus, Rai harekâtında 67 şehit verdik. Vatanlarını kurtarmak için mücadele eden Özgür Suriye Ordusu mensuplarının 500'ün üzerinde şehidi var. Bu bin yıldır omuz omuza verdiğimiz mücadelede ödediğimiz son bedeldir. İnşallah yakında yaşasın Tel Abyad, Rakka, Resulayn, Hasekeli kardeşlerimiz teslim olmadı diye birlikte söyleyeceğiz. Şanlıurfa, yanı başında oynanan oyunları bozmaya hazır mı? İstikbalimize ve istiklalimize sahip çıkarken bir yandan da kalkınmanın, gelişmenin, büyümenin mücadelesini veriyoruz. Ülkemize son 14 yıldır kazandırdıklarımızın en yakın şahidi Şanlıurfa'dır, sizsiniz. Sadece Urfa'ya yaptığımız yatırımların toplam bedeli 34 katrilyon liradır. 14 bine yakın derslik, 71 adet sağlık tesisi, 13 bin 500 konut. Şehir hastanemizin inşasında bazı sıkıntılar oldu. İnşallah 2019 sonunda şehir hastanemizi bitiriyoruz.” şeklinde konuştu.

 

‘MİLLETTEN UMUTLARINI KESTİLER’

 

“Kılıçdaroğlu 12 Eylül anayasasına 'hayır' dedim diyor.” diyen Erdoğan, “Biz de bu anayasayı değiştiriyoruz, yeni sistem getirelim diyoruz. Bir ülkede ana muhalefet partisi demek mevcut iktidardan sonra ülkeyi yönetmeye en yakın parti demek. Ağızlarından çıkanlara bakıyoruz. Yalan, iftira, küfür gidiyor. Urfalı böylelerine ne diyor: Densiz deve girmez eve... Bu Urfalının sözü. Bunların yaptıkları da densizliktir. Anlaşıldığı kadarıyla milletten umutlarını kestiler. Aksi takdirde evet diyenleri İzmir'de denize dökmekten, hayır çıkarsa düşmanı İzmir'e denize dökmekten bahsediyor. Kim? Baykal isimde birisi. Yazıklar olsun. Bir milletvekili otobüsün üzerinden hakaretler ediyor. Burada tekrarlamaktan hicap duyarım.” dedi.

 

‘2002 YILINDA ÜLKENİN YÖNETİMİNİ DEVRALDIĞIMIZDA KİŞİ BAŞINA DÜŞEN MİLLİ GELİR 3 BİN 500 DOLAR. ŞU ANDA 11 BİN DOLAR’

Ülkenin milli gelir düzeyinin artığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz gecesi tankları gördüklerinde, önüne geçip durdurmak yerine fırsatını bulup kaçtıklarını gördünüz değil mi? Kılıçdaroğlu FETÖ'nün gazetesine röportaj vermiş. Bir radyocu arkadaş anlattı: Kılıçdaroğlu bana dedi ki, darbe olsun ilk tanka ben çıkarım. Peki 15 Temmuz akşamı ey Kılıçdaroğlu. Tanklar orada. Seni ışıldaklı bir araba geliyor, tankların önünden alıyor. Sen orada darbecilerle görüşüyorsun. Ondan sonra o arabaya atlayıp, Bakırköy Belediye Başkanı'nın evine gidiyorsun. Devlet Konukevi'nde vatandaşlar Cumhurbaşkanını karşılamaya gelmiş. Ben onu facetime'da bildirmemiştim. Sadece milletimi meydanlara çağırdım ve son anda İstanbul'a inmeye karar verdim. Hava alanına indikten sonra üzerimizden F-16'lar uçuyor, helikopterle bomba yağdırıyorlar. Biz orada vatandaşlarımızla kucaklaştık. Dediler ki, Kılıçdaroğlu geldi ve öbür taraftan bir yerlere gitti. Hani sen tankın önünde dururdun yahu! Ne oldu? Bu iş yürek ister yürek! Bunlarda o yok. Bunlar bu tür şeyleri görmemişler, yaşamamışlar. Bunlar hayatlarında üstlendikleri hiçbir görevi başarıyla yürütmemişler. İşte Kılıçdaroğlu SSK'nın Genel Müdürlüğünü yaptı mı? O günleri hatırlayanlarınız var mı? Türkiye bu değişimi keşke daha önce yapabilseydi. Mesela 60 darbesini yaşamadan yapsaydı, mesela 90 krizinden evvel yapabilseydi. 1990'lı yıllardaki koalisyonların ülkemize maliyetlerini hep birlikte yaşadık. 2002 yılında ülkenin yönetimini devraldığımızda kişi başına düşen milli gelir 3 bin 500 dolar. Şu anda 11 bin dolar. Şayet 1990'dan itibaren Türkiye istikrarlı şekilde yönetilseydi şu anda 22 bin dolar olurdu. Yazık değil mi bu ülkeye? Bu halkın cebinden çalınan paralarla kendilerine rant imparatorluğu kuranlar elbette değişim istemez. Bu ülke bir gecede yüzde 7 bin 500 faiz ödedi.” diye konuştu.

 

‘16 NİSAN, BU KÖTÜ SİYASET DİLİ VE ANLAYIŞININ TARİHE GÖMÜLDÜĞÜ AN OLACAKTIR’

 

“16 Nisan’ın kötü siyaset dili ve anlayışının tarihe gömüldüğü an olacaktır.” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

“Gittiğim her yerde milletimizin yeni yönetim şekline yürekten inandığını gördüm. Bir birlik ve beraberlik var. Yurt dışında büyük bir oy patlaması yaşandı. 1 milyon 420 bin oy kulanıldı. Son seçimlerde bu sayı 600 bin civarındaydı. Biz şu anda milletimizle beraberiz, beraber yürüyeceğiz. Miletin gözünde bunların zaten üç kuruşluk itibarı kalmadı. İnşallah 16 Nisan bu kötü siyaset dili ve anlayışının tarihe gömüldüğü an olacaktır.”

 

BAKAN ÇELİK: ‘16 NİSAN TARİHİ MİLLET İRADESİNİN DEVLET İRADESİNE ETKİ EDECEĞİ BİR GÜN OLACAK’

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen ‘Şanlıurfa Buluşması’nda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zalimler karşısında susmadan dik durduğuna dikkat çekti. Konuşmasında 15 Temmuz akşamı darbeci hainlere haddini bildiren Şanlıurfa'ya ve Şanlıurfalılara selam gönderen Bakan Çelik, meydanı dolduran vatandaşlara teşekkür etti. Alandakilere Türkçe, Arapça ve Kürtçe selam gönderen Çelik, “Dört gün sonra 'Ey Hollanda, ey Almanya oturun oturduğunuz yerde' demeye hazır mısınız? Şanlıurfalılar, millete tepeden bakanlara, millet düşmanlarına pazar günü dersini verecek misiniz? 16 Nisan tarihi millet iradesinin devlet iradesine etki edeceği bir gün olacak.” Dedi.

 

VALİ TUNA’DAN ŞANLIURFALILARA ÖVGÜ

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, "Peygamberler Şehri" Şanlıurfa'nın 97 yıl önce büyük bir kahramanlıkla düşman işgalinden kurtarıldığını belirtti. Tarihten gelen medeniyetle bu kadim topraklarda bulunan Şanlıurfa'nın bugünde Suriyelilere kucak açtığını anlatan Vali Tuna, Şanlıurfalıların büyük bir teşekkürü hak ettiğini söyledi. Tuna, Şanlıurfalıların 15 Temmuz'daki hain kalkışma karşısında da geleneği bozmadığını vurgulayarak, Şanlıurfa'nın kurtuluş gününde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti. 

 

BAŞKAN ÇİFTÇİ URFA’NIN GÜÇLÜ BİR EVET VERECEĞİNİ SÖYLEDİ

 

Alanda konuşma yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, şanlı bayrağın gölgesinde halkın huzurla yaşadığına dikkat çekti.  Nihat Çiftçi, 97 yıl önce büyük bir kurtuluş mücadelesine sahne olan kentin bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı konuk ettiğine işaret etti. Meydanda bulunan Urfalılara seslenen Başkan Çiftçi, 16 Nisan'ın herhangi bir seçim veya sıradan bir referandum olmadığını, Şanlıurfa olarak halk oylamasına yoğun katılım göstererek, güçlü bir ‘evet’ sesi verecekleri ifadesini kullandı.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı