Haber Detayı
18 Aralık 2018 - Salı 15:22 Bu haber 1096 kez okundu
 
Çin’den Konyalı öğrencilere “En Popüler Takım” ödülü
Çin Halk Cumhuriyetinde düzenlenen ‘2018 Dünya Robot Yarışması’na Konya’dan katılan takım, 7 bin yarışmacı arasında “En Popüler Takım” ödülünü aldı. Katıldıkları ilk yurt dışı organizasyonunda gösterdikleri performansla dikkat çeken öğrenciler, Türk Bayrağıyla çıktıkları platformda, ödül almanın büyük mutluluğunu yaşadı.
GÜNDEM Haberi
Çin’den Konyalı öğrencilere “En Popüler Takım” ödülü

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Şanghay şehrinde düzenlenen ‘2018 Dünya Robot Yarışması’na Türkiye’den (Konya’dan) katılan takım, 7 bin yarışmacı arasında “En Popüler Takım” ödülüne layık görüldü.

Konya'nın Karatay ilçesindeki Bedir Kız Kur’an Kursu öğrencisi 11 hafız adayı, Çin’in Şanghay şehrinde düzenlenen ‘2018 Dünya Robot Yarışması’na katıldı. Yaklaşık 3 gün süren ve 7 bin yarışmacının katıldığı organizasyonda öğrenciler başarılı performansıyla, “En Popüler Takım” ödülüne layık görüldü.

Hafızlık öğrencisi 11 kızımız bizleri gururlandırdı

Öğrencilerimizle bir kez daha gurur duyduklarını belirten Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, “Şanghay kentinde düzenlenen ‘2018 Dünya Eğitim Robotu (WER) Yarışması’na Konya’dan katılan Hafızlık öğrencisi 11 kızımızdan oluşan takım, 7 bin yarışmacı arasında “En popüler takım” ödülü alarak bizleri gururlandırdı. Bayrağımızı, Çin’de dalgalandıran kızlarımızı tebrik ederim” dedi.

Büyükelçi Önen, yarışmaya dünya genelinde 500 bin başvuru yapıldığını, Şanghay'daki şampiyona da ise, 7 bin kişinin yarıştığını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Dr.Hasan Doğan’dan tebrik tweeti

Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Dr. Hasan Doğan ise, paylaştığı tweetlerinde, “‏Finalde Ardahan Takımı Dünya sıralamasında 10.sırada yer aldı. ‘En İyi Takım Kültürü’ ödülü Türk Takımları Bursa Makersteam ve Ankara RobustJR robot takımlarının oldu. En İyi Takım Kaptanı ve En İyi Robot Tasarım ödüllerinin sahibi de RobustJR oldu. Tebrikler” ayrıca, “Çin’de 21 ülkeden 355 takımın katıldığı MakeX Dünya Robot Yarışması Finallerinde Adana Vakıfbank Ortaokulu ve Bursa Ben Maker robot takımları, Çinli rakiplerinin ardından yarışmayı Dünya 3.’sü olarak tamamladı. Tebrikler” diyerek öğrencileri kutladı ve sevinçlerini paylaştı.

Büyük mutluluk yaşadık

World Educational Robot (WER) Türkiye Başkanı Salih Kükrek de, öğrencilerin kursta açılan Robotik Kodlama Atölyesinde aldığı kodlama, yazılım ve bilgisayar teknolojisi eğitiminin meyvelerini verdiğini söyledi.

Bedir Kız Kur’an Kursunda hafızlık eğitimi alan öğrencilerin, 2018 Dünya Robot Yarışmasında hünerleriyle büyük ilgi gördüğünü belirten Kükrek, “Hafız öğrencilerimiz bu yarışmada, Türkiye'yi temsil etti. 2018 Dünya Robot Yarışmasına 50 ülkeden 3-18 yaş kategorisinde 7 bin katılımcı yarıştı. Şanghay'daki finalde en popüler takım ödülünü aldı. Bayrağımız Çin'de dalgalandı. Heyet olarak büyük mutluluk yaşadık. Yarışmaya katılan takımların çoğunluğu erkeklerden oluşuyordu. Kız çocuklarının ilgi göstermediği programda, grubumuz hünerleriyle inanılmaz dikkat çekti. Robotla ilgili uygulamaları beğeni kazandı. Hafızlarımızla seyircilerin neredeyse hepsi gelip, fotoğraf çektirdi. Çocuklar ise inanılmaz mutlu oldu ve ufukları açtı. İki gün boyunca yarışma ve fuarda bulundular” dedi.

 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı