Haber Detayı
08 Şubat 2018 - Perşembe 11:56
 
Çiçeklenen ağaçlar tehlikenin habercisi
Kurak geçen kış ayları ağaçların uyanmasına sebep oldu. Çiçek açan ağaçlar tehlikenin boyutlarını da ortaya koydu.
TARIM Haberi
Çiçeklenen ağaçlar tehlikenin habercisi

Haber: Hasan Ray

Şanlıurfa’da kış mevsiminin ortasında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve yeteri kadar havanın soğumaması ağaçların erken uyanmasına sebep oldu.  Erken uyanan ağaçların başını her zamanki gibi badem ağaçları çekti. Badem ağaçlarının açtığı çiçekler, renkli görüntüler oluştururken tehlikenin boyutunu da ortaya koydu. Ağaçların açtığı çiçekler Şanlıurfa’da hüküm süren kuraklığın etkisi olarak yorumlandı.

 

Ağaçlar uyanmaya başladı

Türkiye’nin en sıcak bölgesi olan Şanlıurfa’da son yılların en şiddetli kuraklığı yaşanıyor. Kış aylarının sonuna yaklaşmamıza rağmen henüz kışı yaşayamayan Şanlıurfa’da ağaçların sıcaklığın etkisiyle uyanıp çiçeklenmeye başladı. Bahar aylarında çiçek açması gereken ağaçlar, erken uyandığını için ürün verimliğinin düşmesi olası bir durumdur. Uzmanlar özellikle bahçeleri olan çiftçileri uyararak olası sıkıntılara karşı hazırlıklı olmaları gerektiğini söyledi.

 

Olası soğuk hava zarar demektir

Erken çiçeklenen ağaçların olası soğuk hava dalgasına maruz kalması bu çiçeklerin yanmasına sebep olacağından dolayı bu yıl ürün verimliliğinin düşmesi de bekleniyor. Meyve vermeden önce çiçeklenen ağaçların aşırı soğuğa maruz kalması meyvenin ölmesi anlamına geldiğinden dolayı ürünün bu yıl az olacak. Bu çiftçileri şimdiden kara kara düşündürüyor.  Ancak korkulan olmasa ve aşırı soğuk hava gelmezse bol ürün bekleniyor.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı