Haber Detayı
08 Mart 2018 - Perşembe 11:17
 
CHP, örgütlü mücadeleye vurgu yaptı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclis üyesi Erbil Aydınlık, Parti binasında düzenlediği basın toplantısında 8 Mart dünya ekmekçi kadınlar gününü kutladı.
SİYASET Haberi
CHP, örgütlü mücadeleye vurgu yaptı

Haber: Hasan Ray

8 Mart dünya emekçi kadınlar gününün kadınlar için insan Hakları temelinde siyasi, sosyal, ekonomik başarısını kutlama günü olduğunu söyleyen Erbil Aydınlık, “8 Mart dünya kadınların, kadınlarının insan Hakları temelinde siyasi, sosyal, ekonomik başarısını kutlamak için, bugün bizim için bir kutlama günüdür. Geçmiş yıllara baktığımızda kadınlarla ilgili durumun daha iyi olduğunu görüyoruz.” dedi.

Örgütlü mücadeleye vurgu yaptı

“Bunda örgütlü  kadınların mücadelelerinin  rolü  çok fazla ama bu  bizim için yeterli  değil” diyen Aydınlık, “Hala kadınlarımızın ekonomide yetersiz olduğunu, yeteri  kadar iş alanlarında olmadığını, yönetim kademelerinde olmadığını, siyasette de daha az aktif olduğunu  görüyoruz. Her gün süre gelen kadın cinayetleri, çocuk istismarı, bunların hepsinin hala oluşturulabilir demokratik düzenin olmadığının farkındayız ve bunun için mücadele edeceğiz. “ diye konuştu.

Emekçi kadınlara teşekkür etti

Emekçi kadınlara teşekkür eden Erbil Aydınlık, “Tabi ki şuana kadar mücadele etmiş kadınlara bu hakkı tanıyan bütün emekçi kadınlarımıza, kadın örgütlerimize teşekkür etmek gerekiyor ve bu mücadeleyi şuanda biz yürütmek için yola çıktık. Tabi ki özgürlüğün, demokrasinin, layıklığın ve barışın olmadığı yerde kadınlarımızın da, çocuklarımızın da istediği arzuladığımız yere maalesef ulaşamıyoruz. “ şeklinde konuştu

Hedeflerinin özgürlüğün, demokrasinin barışın Türkiye’sini kurmak amacında olduklarını belirten Aydınlık Şunları söyledi:

“Biz şuan ki hedefimiz, bu özgürlüğün, demokrasinin, barışın Türkiye’si kurmak ve bu yolda mücadele etmektir. Demokratik ve ileri bir toplum için kadınların güçlenmesi, etkin alanlarını genişlenmesi, eğitim ve istihdamı, siyaset, sağlık, hukuk alanında eşit fırsat ve olanakları faydalanmamız gerekiyor, bu faydalanmayı hep birlikte sağlayacağız.

Bunu da ifade etmek istiyorum demokrasinin en somut temel ve tek meşru  aracı  olan sandığa seçmen  olarak kadınların  iradesi  yanı sıra kadınlarımızın karar mekanizmalarına, gerek temsil  organlarında daha fazla yer almasını ve geleceğini  şekillendirmesinde aktif bir rol  oynayacağız. Bunun için bütün mücadelemiz devam edecektir. Bu uğurda mücadele veren bütün dünya emekçi kadınlar gününü kutluyorum.”

 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı