Haber Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 16:35
 
Çatıdaki Baz İstasyonları Ölüm Saçıyor
Evlerin çatılarına kurulan baz istasyonları insanların sağlığını tehdit ediyor. Baz istasyonlarının şehir dışına çıkarılması gerekirken şehir içinde toplanması durumun vahametini gösteriyor.
GÜNDEM Haberi
Çatıdaki Baz İstasyonları Ölüm Saçıyor

Hasan Ray

 

Şanlıurfa’nı Haliliye ilçesi Atatürk Mahallesinde bulunan  binanın çatısına kurulan baz istasyonu insan sağlığını tehdit ediyor. Çatısına baz istasyonu kurulan binanın üç katında da insanların yaşaması tehliken,in boyutlarını gözler önüne seriyor. Mahalle sakinleri ve söz konusu binada yaşayanlar baz istasyonlarıyla yaşamaya alışmış durumdalar.

 

Aynı binada yaşayanlar var

Çatısına baz istasyonu kurulan binanın çevresinde yaşayan vatandaşlar da duruma tepki gösteriyor. Baz istasyonun kurulduğu binanın hemen birkaç metre ilerisinde  otel ve düğün salonu bulunması baz istasyonunun etkisinin daha çok kişiye etki etmesine neden oluyor. Mahalle sakinleri, baz istasyonlarının kendi sağlıkları için tehlike olduğunu söyledi.

 

Uzmanlar uyarıyor

Uzmanlar, baz istasyonlarının cep telefonlarıyla iletişim sağlanması için gerekli olduğunu ancak bir o kadar da zararlı olduğunu belirtiyor. Özellikle yakın çevrede oturan kişilerin direk radyasyona maruz kaldığını belirten uzmanlar, baz istasyonlarının zararlarını şöyle sıralıyor;

 

Baz istasyonlarının çevreye yaydığı elektro manyetik dalgalar insan vücudundaki hücrelerin kimyasını bozmaktadır.

 

Hücrelerin bozulmasına bağlı olarak da, büyük moleküllerin, yani protein, magnezyum, potasyum (vb) gibi, deforme olması, hücre zarlarının birbirine yapışması, hücre zarların