Haber Detayı
26 Haziran 2018 - Salı 08:50
 
Büyükşehir tarihi çınarı kurtardı
Genelde tarihi alanlarda bulunan tarihi ağaçlar, çürüyüp ölüyor. Ancak Büyükşehir Belediyesi bunun önüne geçmek için örnek bir çalışmaya imza attı.
GÜNDEM Haberi
Büyükşehir tarihi çınarı kurtardı

Haber: Hasan RAY

 

Şanlıurfa turizmin kalbi olan Balıklıgöl platosunda yer alan tarihi çınar ağacı kurtlanıp çürümeye başlayınca Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından tedaviye alınmıştı. Birinci aşaması biten tedavinin ikinci aşaması ise Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü tarafından yapıldı.

 

İlk Aşamada Çürükler Giderildi

 

İlk aşamada başlayınca Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan tedavi çalışmalarında çürüyen ve mantarlanan alanlar temizlenmiş ve gerekli ilaçlamalar yapılmıştı. Belli bir süre bekleyen ekipler, ikinci tedavi aşaması için kolları sıvadı. Ağacın gövdesinde kalan son çürükler de alınarak kurtlanan kesimler temizlendi.

 

Ağaçlardan çıkan kurtlar şok etti

 

Her tarihi ağacın başına bela olan ve insanın el parmağı büyüklüğünde ağaç kurtlarının çıkarıldığı tarihi doğu çınarında gereken çalışmaların ikinci aşaması da tamamlandı. Bu aşamadan sonra ağacın açık olan kısımları özel maddeler ve ilaçlar ile kapatılacak. Bu yolla ağaç daha uzun ömürlü olacak ve gelecek nesillere yürüme fırsatı bulacak. Ağacın bu şekilde tedavi edilmesi vatandaşlar ve turistler tarafından takdire layık görüldü.

 

Tedavi edilen yer kapatılacak

 

Konuyla ilgili bilgi veren Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri amaçlarının tarihi ağaçların ölmesine engel olmak olduğunu söyledi. Ekip sorumlusu, “İlk tedavi aşaması ağacın çürüyen kısımlarının temizlenmesiydi. Bunu başarılı bir şekilde aştık. İkinci aşamada ise tekrardan kurtlanma olup olmadığını kontrol ettik gereken çalışmaları yaptık. İşlemler bittikten sonra açık yer kapatılacak” dedi.

 

Vatandaş takdir etti

 

Ağaçta yapılan çalışmalardan memnuniyetini dile getiren vatandaşlar, “Belediyelerin bu tür çalışmalar yapması elbette çok güzel bir şeydir. Ağaçlarımızın uzun yıllar yaşaması ve insanların gelip gölgelerinde oturması çok güzel bir şeydir. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Bu tür çalışmaların artmasını ve çürüyen ağaçların hepsinin kurtarılmasını istiyoruz” diyerek memnuniyetlerini dile getirdi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı