Haber Detayı
12 Temmuz 2018 - Perşembe 09:56
 
Bosna Heyeti Vali Erin’i ziyaret etti
Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Bosna Hersek Arşivler Direktörü ve Aliyaİzzetbegoviç’in Başdanışmanı Prof. Dr. AdamirJerkovic ile AB Politikaları Enstitüsü Başkanı Hasan Soygüzel ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.
YAŞAM Haberi
Bosna Heyeti Vali Erin’i ziyaret etti

Eyyübiye Belediyesi tarafından düzenlenen Srebrenitsa Katliamının Yıldönümünde Aliyaİzzetbegoviç’i anlamak konulu konferansa katılmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Bosna Hersek Arşivler Direktörü ve Aliyaİzzetbegoviç’in Başdanışmanı Prof. Dr. AdamirJerkovic ile AB Politikaları Enstitüsü Başkanı Hasan Soygüzel, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’i makamında ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Erin, birkaç ay önce Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç’i Şanlıurfa’da misafir ettiklerini hatırlatarak, Serebrenitsa katliamının yıldönümünde Suriye’de buna benzer katliamlar yaşandığını, hangi milletten olursa olsun böyle bir zulme sessiz kalmanın insanlığa sığmayacağını söyledi.

 

“Bosna’nın, Türkiye’deki tüm insanların kalbinde apayrı bir yeri var” diyen Vali Erin, “Onların yaşadıkları yası Türkiye’deki 81 milyon insan yaşıyor ve içinde canlı tutuyor. Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç ziyaret ettiğinde söylemiştim, biz Aliyaİzzetbegoviç’i Türkiye’den, evin içinden biri gibi görüyoruz. Onun insanlığa yeni bir bakış açısı var. Onun o hatırasını ve temsil ettiği hatırasını gönlümüzde hep canlı tuttuk” diye konuştu.

 

Bosna’daki tüm Müslümanların selamlarını getirdiklerini ifade eden Jerkoviç, Bosna Hersek’te yaşanan katliamı sergiler ve konferanslarla tüm dünyaya anlatmak istediklerini ifade ederek, Srebrenitsa katliamında insanların sadece Müslüman olduğu için öldürüldüğünü ve bunun bir soykırım olduğunu söyledi. Katliamdaki amacın Bosna’daki Müslüman nüfusu yok etmek olduğunu anımsatan Jerkoviç, 23 yıldır bu katliamı her yerde anlattıklarını ve unutmayacaklarını ifade ederek, Bosnalı Müslümanlara verdiği destekten dolayı Türkiye’ye teşekkür etti.

 

Serebretinsa Katliamının Yıldönümünde Aliyaİzzetbegoviç’i Anlamak konulu konferans, bu akşam (11 Temmuz 2018 Çarşamba) saat 20.00’de Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı – Piazza AVM yanında verilecek.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı