Haber Detayı
04 Ağustos 2017 - Cuma 12:22
 
BM'den Kürtçe çağrı...
Birleşmiş Milletler Suriye Soruşturma Komisyonu, Şengal Katliamı’nın üçüncü yılında Kürtçe ve İngilizce açıklama yaparak, “soykırımın tanınması ve IŞİD’in elindeki Ezidi kadınların kurtarılması” çağrısında bulundu.
DÜNYA Haberi
BM'den Kürtçe çağrı...

BM Suriye Soruşturma Komisyonu üyesi Paulo Sérgio, Karen Koning Abu Zayd ve Ms. Carla Del Ponte tarafından yapılan açıklamada, uluslararası kamuoyundan Ezidi Katliamı’nın soykırım olarak tanınması istendi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Binlerce Ezidi çocuk kaybedildi. Terörist grup daha sonra 3 bin civarında Ezidi genç kadına Suriye’de de vahşi bir biçimde şiddet uyguladı, tecavüz etti. Birçok genç kadın Rakka’da tutuldu.

Demokratik Suriye Güçleri ve onlara destek veren Uluslararası Koalisyon şehre operasyon yapınca birçok IŞİD’linin üzerinden söz konusu Ezidi kadınların köle olarak satıldığını gösteren raporlar çıktı.”

IŞİD’e karşı devam eden operasyonlarda örgütün elindeki esirlerin kurtarılması için de çaba harcanmasının önemine vurgu yağıldığı açıklamada, IŞİD üyelerinin yargılanması için uluslararası kamuoyunun harekete geçmesi gerektiği kaydedildi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı