Haber Detayı
06 Nisan 2017 - Perşembe 10:51 Bu haber 3362 kez okundu
 
Bismil’in HAYIR’ı sokaklara sığmadı
HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Batman Milletvekili Saadet Becerekli, Diyarbakır Milletvekilleri Feleknas Uca ve Ziya Pir, referandum etkinlikleri kapsamında Bismil’deydi. HDP’nin kentteki referandum bürosu açılışı, miting havasında geçti. Alana sığmayan Bismilliler HDP heyetini balkonlardan, çatılardan izledi.
GÜNDEM Haberi
Bismil’in HAYIR’ı sokaklara sığmadı

Coşkulu katılımları ve HAYIRları için Bismillilere teşekkür eden Saadet Becerekli, Ahmet Yıldırım ve Osman Baydemir; konuşmalarında şu ifadeleri kullandı: 
 
Saadet Becerekli:  "Kürdistan’da yürütülen baskı politikalarına karşı Bismil halkının sokağa çıkması zulmün onları yıldırmadığı anlamına gelir. Baskı politikalarına artık dur demek için 16 Nisan’da büyük bir kararlılıkla hayır diyeceğiz. 15 yıldır iktidarda olan AKP evet’i örgütlerken bu ülkeye huzur geleceğini söylüyor. Peki, şimdi huzur var mı? Onların yalan politikalarını yükselten, yoksulluğu derinleştiren, nefret dilini kullanan AKP iktidarına ve onun zihniyetine her alanda hayır diyeceğiz. 16 Nisan’da hayır’ı yükseltmek hepimizin boynunun borcu olsun. Şırnak’ı, Cizre’yi Sur’u, Nusaybin’i yok etmek isteyen bu zihniyetin karşısında duracağız. Barış için demokrasi için mücadele edeceğiz. Bu mücadelemiz Demirtaş’ın, Yüksekdağ’ın özgürlüğünü sağlayacak. "
 
 
Ahmet Yıldırım:  "2 yıllık baskı politikalarına, çökertme planlarına ve OHAL’e rağmen kirli savaş politikalarını buruşturup çöpe atan ve yeniden uyanan Bismil halkına selam olsun. Önümüze konan, bu halka ne fayda sağlayacağı belli olmayan bu paket 80 milyonun paketi olamaz. Bu partiyi kuranları, başbakanlık, meclis başkanlığı, cumhurbaşkanlığı yapmış olanları ikna edemeyenler bu halkı ikna edemezler. AKP’nin bile tamamının olmayan paket bütün halkların paketi olabilir mi? Bu paket barışa karşı savaşın, zenginliğe karşı fakirliğin, enflasyonun paketidir. Bütün Türkiye için kötülükler getirecek bir pakete karşı duruyoruz. BM ve AB raporlarına yansıdı. Diyorlar ki Sur ve Cizre’de hükümet insanlık suçu işledi. Bunlar 2 yılda hangi suç ve günahlara bulaştıklarını iyi biliyorlar. Öyle bir sistem getirmek istiyorlar ki suçlarının hesabı sorulmasın, kimse onları yargılamasın. "
Osman Baydemir: "Bütün yöneticilerimizle, bütün vekillerimizle onurlu bir barıştan ve özgürlüğünden vazgeçmeyen, tüm zulme rağmen “onurlu barış”, “özgürlük” diyen halkımızla onur duyuyoruz. Sizlere hizmetkar olmaktan gurur duyuyoruz. Büromuzun açılışına, hayırlı buluşmamıza vermiş olduğunuz destek için sizlere müteşekkiriz. Bu coşkunuz, bu sahiplenişiniz hayırların müjdecisidir. 
Müzakere masasını devirdiler, tek bir nedeni vardı; Kürt Suriye’de anasını görmesin, Kürt statüye kavuşmasın. Tek başına iktidar olmak üzere kardeş kavgasını Suruç’tan Ankara Gar patlamasına kadar sürdürdüler. “Tek başına bizi iktidar yapın” size istikrar verelim dediler. Sonuç olarak bu ülkeye kaosu dayattılar. Savaş politikasına boyun eğmeyeceğiz. Bizim hayır’ımız savaşa hayırdır. Bizim hayır’ımız OHAL rejimine hayırdır. Bizim hayır’ımız Kürt düşmanlığına hayırdır."
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı