Haber Detayı
14 Aralık 2017 - Perşembe 10:32 Bu haber 1981 kez okundu
 
Birecik Kaymakamlığı vatandaşları uyardı
Şanlıurfa'nın Birecik İlçesinde Fırat Nehri ve Birecik Barajına atılan atık maddeler konusunda uyarılarda bulundu.
DİĞER Haberi
Birecik Kaymakamlığı vatandaşları uyardı

Birecik Kaymakamlığı yaptığı uyarıda, Fırat Nehri ve Birecik Barajı çevresinde suya atılan tüm atıkların baraj gövdesindeki kayalık bölgelere toplanmakta bir kısmı ise enerji üretimi yapan baraj türbinlerine geldiğini söyledi.

 

İşte Birecik Kaymakamlığından yapılan uyarı,

" Fırat Nehri ve Birecik Barajı çevresinde suya atılan tüm atıklar başta plastik hammaddeli malzemeler olmak üzere baraj gövdesindeki kayalık bölgelere toplanmakta bir kısmı ise enerji üretimi yapan baraj türbinlerine gelmektedir.

 

Birecik-Nizip HES, baraj gölünde periyodik aralıklarla temizlik yapmaktadır. Son olarak Ekim 2017 tarihinde yapılan temizlik sırasında sadece baraj gövdesinde 1O römork dolusu atık toplanmıştır.

Baraj gölüne atılan atıklar enerji üretiminde ciddi sorunlara yol açtığı gibi gölün suyunu içme suyu olarak kullanan halkımızın sağlığını da tehdit etmektedir. Aynı zamanda gelecek nesillere temiz çevre ve içilebilir bir su bırakmak hepimizin üzerine düşen bir görevdir.

 

İlçemiz sınırları içerisinde bulunan baraj gölüne halkımızın atıklarını atmayacaklarına ve bu konuda duyarlı davranacaklarına yürekten inanıyoruz. Duyarlılıklarından dolayı vatandaşlarımıza şimdiden teşekkür ediyoruz." denildi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı