Haber Detayı
06 Temmuz 2018 - Cuma 09:25
 
Bıçakçılar da bayram heyecanı erken başladı
Ağustos ayında karşılayacağımız kurban bayramı öncesinde bıçak satıcılarını şimdiden bayram heyecanı sardı.
YAŞAM Haberi
Bıçakçılar da bayram heyecanı erken başladı

Urfa değişim Gazetesinde yer alan habere göre; Yaklaşan kurban bayramı öncesinde özellikle bıçak satıcılarını şimdiden bayram telaşı sardı. Bayram öncesinde olası karışıklıklara ve iş yoğunluğunda vatandaşların sabırsız bekleyişlerine fırsat vermek istemeyen Bıçakçıları şimdiden iş heyecanı sardı.

Şanlıurfa bıçakçılar pazarında bulunan bıçak ustası Abdulkadir Alkanat, vatandaşların bayram hazırlığını genelde son güne bırakarak mağduriyet yaşadıklarına dikkat çekti.

 

Alkanat, mağduriyetlerin yaşanmaması için vatandaşların kurban bayramından önce kullanacakları bıçak ve alet edevatlarının bakımlarını çok önceden yapmaları gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi; “Kurban bayramı öncesinde vatandaşlar genelde bayram hazırlıklarını son güne bırakmayı tercih ediyor.

Bayramda kullanacakları bıçak ve satırlarını biletmek isteyen vatandaşlar bıçak ve satırlarını son süne bırakmak yerine ilk iki hafta içerisinde getirerek bilenmelerini sağlayabilirler.

 

Bu şekilde vatandaşlar bıçaklarını daha sağlıklı bir şekilde bilenmesini sağlamış olur ve yanı sıra mağduriyet olmaz.

Alkanat vatandaşların bıçak alırken dikkat etmesi gerekenleri de şöyle sıraladı; “Bıçakların, ağzı ince, pürüzsüz açıldığı zaman kesim daha kolay oluyor. Çoğu acemi bileyiciler zımpara yapıyor ve bu nedenle bıçağın ağzı tırtırlı kalıyor. O da masatta kırılmalara sebep oluyor.

 

Biz bıçak bilerken taş ve keçe kullanıyoruz ki ağzında pürüz olmasın ve uzun süre kullanılsın diye. Bizim bileme taşlarımız özel bir taş. Bileme yapılırken bıçağın ısınmaması için taşın kalın kum olması ve bıçağa uygun olması lazım.

Daha sonraki aşamada keçe yapıyoruz ki bıçak pürüzsüz olsun. Ardından da çapaklarını alıyoruz. İnce bir masattan geçirildikten sonra vatandaşlarımızın bıçağı kurbanda direkt olarak kullanabilmelerini sağlıyoruz.

Hem bıçaklar daha sağlıklı bilenmiş oluyor. Hem de kurbanlar eziyet görmeden kesim işlemi gerçekleştirilmiş oluyor. şeklinde konuştu.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı