Haber Detayı
20 Mart 2018 - Salı 16:54 Bu haber 2168 kez okundu
 
Başsavcı Doğan gazetecilerle bir araya geldi
Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, kentte görev yapan yerel ulusal basın mensuplarıyla bir araya gelmek için gazeteciler derneklerini ziyaret etti. Başsavcı Doğan: Gazeteciler gülüyorsa, memleket gülüyordur demek" dedi.
YAŞAM Haberi
Başsavcı Doğan gazetecilerle bir araya geldi

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği, Gazeteci ve Yazarlar Derneği ve Şanlıurfa gazeteciler derneğini ziyaret etti. Urfa Değişim Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mahmut Kakız ve Urfa Değişim gazetesi Haber Müdürü Abdülkadir Çelikcan'ın da katıldığı toplantıda, başsavcı Doğan, gazeteciliğin önemine değindi.

Gazeteci ve Yazarlar Derneğini ziyaret eden Başsavcı Doğan, dernek başkanı Celal Çiftçi ve diğer katılımcılarla görüşerek, gündemi değerlendirdi. Daha sonra Şanlıurfa gazeteciler derneğini ziyaret eden Doğan, dernek başkanı Kamil Güler ile görüştü.

Cumhuriyet Başsavcısı Doğan, son olarak Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneğini ziyaret etti. Dernek Başkanı Tahir Gülebak ve kentte görev yapan gazeteciler tarafından karşılanan Doğan, dernekte yaptığı açıklamada, "görüyorum ki gazetecilerimizin yüzü gülüyor. Gazetecilerin yüzü gülüyorsa memleket gülüyor, her şey yolundadır demektir" diye konuştu.

Urfa Değişim Gazetesi imtiyaz sahibi Mahmut Kakız ve Haber Müdürü Abdülkadir Çelikcan'ın da yer aldığı toplantıya, Basın Yayın ve Enformasyon Müdürü Erdoğan Güvel ile Zikrullah Karabulut ve kentte görev yapan gazeteciler katıldı.

 

"Önemli bir görevi icra ediyorsunuz"

Gazeteciliğin önemli bir kamuoyu görevi olduğunu söyleyen Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, "Sizler önemli bir kamuoyu görevi yürütüyorsunuz. Halka haber alma imkanı sağlıyorsunuz, bu şekilde memlekete sağlıyorsunuz. Bizler de yargısal olarak adaleti sağlamaya çalışıyoruz. Hepimizin görevi bulunduğu şehri imar etmektir. Sizler bunu gazetecilik anlamında yapıyorsunuz, bizler de yargısal olarak yapıyoruz. Bizler yaptığımız çalışmaları, sizler aracılığıyla kamuoyuna daha sağlıklı şekilde ulaştırabiliyoruz. Basınımızın çok daha önemli bir görevi var; bu şehri bilgilendirmek, bulunduğu şehri eğitim anlamında bir üst seviyeye taşımak. Toplumun her kesimine hızla ulaşabiliyorsunuz. Bizden de beklenen, hakim ve savcılar olarak ülkenin her yerinde hakkın, adaletin yanında yer almaktır. Bunu yaptığımız sürece 'Adalet mülkün temelidir' yazısı anlam bulur. Adaletin olmadığı bir yerde güçlü bir devletten söz edilemez. Güçlü bir millet ile devlet ilişkisinden bahsedilemez. Biz de güçlü bir devlet millet anlayışıyla çalışıyoruz, bunun için bugüne kadar sizin de çok destekleriniz oldu. Sizlere de teşekkür ediyorum" diye konuştu.

 

"Memleketimizin birliği için çalışıyoruz"

Çalışan Gazeteciler Dernek Başkanı Gülebak da, derneğin faaliyetleri hakkında başsavcı Doğan'a bilgi verdi. Kentte görev yapan ve Çalışan Gazeteciler derneğine üye olan gazetecilerin birinci önceliğinin vatan birliği olduğunu belirten Gülebak, "Bizler bu derneği kurarken, gazeteciliğe yeni yol çizmek istedik. Dedik ki, haberin kaynağını sorgulamadan, doğruluğunu tespit etmeden haber yapmayacağız. Bu nedenle sorgulayıcı bir gazetecilik anlayışına sahip olduk. Memleketin gündemine, siyasetine yön veriyorsak, bu durum sorumluluğumuzu daha artırır. Yazdığımız her yazıya, her habere titizlilikle incelemek durumundayız. Bizim üyelerimiz bu durumun farkında olarak hareket ediyor. Üyelerimizin büyük bir kısmı sarı basın kartına sahip ve mesleğin ahlak ve ilkelerine bağlı çalışıyor." dedi.

Kaynak: (UrfaDeğişim)

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı