Haber Detayı
13 Ağustos 2020 - Perşembe 17:06
 
Başkan Tuzlu: ''Çay İle Simit Satıyoruz''
Şanlıurfa Kahveciler ve Kafeciler Oda Başkanı Murat Tuzlu basın ile bir araya gelerek Esnafların işyerleri kapalı ve mağdur olduklarını açıkladı.
EKONOMİ Haberi
Başkan Tuzlu: ''Çay İle Simit Satıyoruz''

Kahveciler ve Kafeciler Oda Başkanları Esnafların mağduriyetini dile getirmek için Türkiye geneli eş zamanlı basın açıklaması yaptılar.

 

Kahveciler ve Kafeciler Oda Başkanlarının düzenlemiş olduğu Türkiye geneli eş zamanlı basın açıklamasında Şanlıurfa Kahveciler ve Kafeciler Oda Başkanlığı da basın ile bir araya gelerek esnafın geldiği son durumuna yönelik açıklamalarda bulundu.

 

Şanlıurfa Kahveciler ve Kafeciler Oda Başkanı Murat Tuzlu gerçekleşen basın açıklamasında şu sözleri kaydetti;

 

“Türkiye geneli eş zamanlı olarak basın açıklaması yapıyoruz bizde açıklamayı Şanlıurfa’dan yapıyoruz. Şuanda yaklaşık 500 tane kahveci ve kafeci arkadaşlarımız var bu esnaflarımızın hepsinin mekanları kapalı şuanda mağdurlar” diye konuştu.

 

“ÇAY İLE SİMİT SATIYORUZ”
 

Çay ile simit satıyoruz diyen Başkan Tuzlu: “Devlet biz 25 Bin TL’lik kredi verdi ve biz o kredileri aldık ve şuanda ödeyemiyoruz. Bize işyerlerinizi açın dediler açtık çay ile simit satıyoruz bunu Federasyon Başkanı Palandöken söylüyor biz çay ile simit satarak ne kiramızı ödeyebiliriz nede kredi borçlarımızı ödeyebiliriz. Şuanda Şanlıurfa’da gerçekten kahveci arkadaşlarımız mağdur” diye konuştu.
 

“KREDİ İSTEMİYORUZ İŞİMİZİ İSTİYORUZ”
 

“Biz devletten kredi istemiyoruz biz devletten işimizi istiyoruz. Türkiye geneli bütün internetler, oteller, barlar her yerde açık biz neyi bekliyoruz o zaman bizde açalım kahveleri, kafeleri normal hayata dönelim” dedi.
 

“EN BÜYÜK KUMARI OYNATAN DEVLET”
 

Kahveciler ve Kafeciler Oda Başkanı Murat Tuzlu: “Devlet diyor bundan sonra kahveler açılmayacak neden diyoruz kahvelerde oyun var kumar var diyor en büyük kumarı oynatan devlettir, at yarışı, iddiadır bizlerde normal hayata dönmek istiyoruz. bize desinler 3 ay sonra işyerleriniz açılacak desinler bizde 3 ay boyunca pamukta mercimekte çalışırız. Bütün esnaflar mülk sahipleri ile birbirine girmek üzere” ifadelerini kullandı.
 

“5 AYDIR KAPALIYIZ”
 

5 aydır kapalıyız diyen Başkan Murat Tuzlu: “Mesela 20 masa mı var içeride 10 masada oyun olsun 10 tane masada oyun olmasın bu kuralla bile razıyız. Çalışanların hepsi perişan hepsi sigortalı çalışıyor işten de çıkaramıyoruz. Kira, elektrik, su ve sigorta borcumuzu ödüyoruz yani her şeyi bizden alıyorlar. Dün bir esnafımız dün işyerine gitmiş elektriğini kesmişler bu dönemde elektrik mi kesilir 5 aydır kapalıyız” dedi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı