Haber Detayı
09 Aralık 2020 - Çarşamba 21:09 Bu haber 1138 kez okundu
 
Başkan Kaçak, Ankara’da Cirit Atmayın Esnafa Sahip Çıkın!
Çin’in Wuhan kentinde ilk kez görülen ve hızla yayılarak tüm dünyada etkisini gösteren virüs pandemiye dönüştü. Yeni tip Korona virüs adıyla bilinen Covid-19 salgını kısa sürede dünya ülkelerinde lazer ışını gibi birden yayılmasının ardından birçok tedbirler ve önlemler peş peşe alınarak Alış veriş merkezlerinden eğitime ulaşımdan spor faaliyetlerine kadar hayatın her alanında kısıtlamalar getirerek durdurdu.
EKONOMİ Haberi
Başkan Kaçak, Ankara’da Cirit Atmayın Esnafa Sahip Çıkın!

Türkiye’de ilk olarak Koronavirüs vakasının 11 Mart’ta görülmesinin ardından salgın ile iç içe yaşayan vatandaşların en ağır faturası önce sağlık akabinde ekonomiye yansıdı. Birçok esnaf ve iş yeri faaliyetlerine son vermekle karşı karşıya kaldı

 

TV63 olarak Şanlıurfa’lı esnaflarımızın pandemi sürecinde yaşadıkları sıkıntıları paylaşmak için Şanlıurfa Lokantacılar ve Köfteciler Tatlıcılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Kaçak ile özel röportaj gerçekleştirdik.

 

 

Şanlıurfa Lokantacılar ve Köfteciler Tatlıcılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Kaçak, TV 63 mikrofonuna öncelikle başta ülkemiz olmak üzere bütün dünyayı etkisi altına alan, sokağa çıkmaktan çekinerek aile ve dostluk bağlarını koparan bu virüsün bir an önce ülkemizden yok olmasını Cenabı Allahtan diliyorum ve Koronavirüs salgınına ilişkin alınan tedbirler kapsamında en büyük çöküş yaşayanların Esnaflar olduğunu belirterek ‘’Benim Esnafım Perişan’ ’dedi.

 

3160 ODA BAŞKANLARI NEREDE?

 

3160 Odanın başkanı olan 415 dalda Esnaf var. 13 tane Federasyon var. 82 tane birlik var. Şimdi soruyorum bu yetkili kişilerin acaba şuanda onların görevleri ne??? Benim esnaf kardeşim elektriğini, suyunu, kirasını ödeme imkanı değil, benim devletimden bunları beklemesi lazımken maalesef bütün işletmelerimiz bu konudan dolayı artık işletilmez bir hale gelmiştir.

 

ŞANLIURFA MİLLETVEKİLLERİME ve BELEDİYE BAŞKANLARIMA SESLENİYORUM

 

Gönül isterdi ki bizleri yöneten benim milletvekillerim nerede? Görevleri ne??? Bu memleket için sahaya çıkıp oy isteyen beyefendiler, bugün bir  esnafın yanına yaklaşmış mı??? Esnafın derdini dinlemiş mi, Benim Belediye başkanlarımda aynı gündem de aynı konuda… Ama burada şu var: Şimdi bir insan eğer aç kalırsa hırsızlıkta yapar, kötülükte yapar, her konuma da girebilir.

 

ESNAFLARIMIZ PERİŞAN….

 

Bizim buradan Cumhurbaşkanımıza seslenme sebebimiz şu; Benim esnaf kardeşim perişan… Bu perişan olan insanlara ne yardım yapacaksınız ve bu insanlar nasıl yaşayacak, nasıl evinde oturacaklar!!!  Gönül isterdi ki benim bugün ki yöneten Cumhurbaşkanım ve bakanlarım bu insanlara faydalı olabilmesi için burada gereken kanunlara riayet ederler, bu esnafa sahip çıkarlar. Benim burada 3160 oda başkanım (bendevi palandöken bir bakan niteliğinde) benim burada esnaf kardeşlerim için nasıl bir mücadele veriyor ve bu mücadelesi nedir??? 

 

ANKARA’DA CİRİT ATMAK YERİNE ESNAFA SAHİP ÇIKIN!!

 

 

Bugün bu memleketten oy alıp cirit atan vekillerim sizlere sesleniyorum: Birinizin yüzünü görmedim bir güne bir gün esnafı herhangi bir yönden gelip sormadınız. Amann!!!!  niye gelip sorasınız ki…. Cirit atmak varken…

 

Ankara’nın içerisinde cirit atıp istediğiniz her şeyi yaparken esnaf kardeşimizde damarından kanını alırken bir vampir gibi mi olacaz.

 

ALLAH SİZİ AFFETMEYECEK!!!

 

Burada kim olursa olsun eğer esnaf kardeşlerimin hakkına tecavüz ediliyorsa kimse de buna ses çıkarmıyorsa kusura bakmayın bu Türkiye’de gerçekten bizleri idare eden kişiler yok mu??? Ve bu insanların içerisinde 3160 odaya bağlı olan bendevi bey 415 dalda esnaf var. 2 milyonun üzerinde bugün ki resmi esnaflarımız var. Ama bunu çarparsak 10 milyona tekabül etmektedir. Bu 10 milyonun kanını emmeye kalkarsanız kusura bakmayın vallahi Allah’ta affetmez, kulda affetmez.

 

Ama ne yapıyorsanız yapın bu esnafa destek vermek zorundasınız. Çünkü bu insanlar evine kapandıktan sonra iş yerleri kapandıktan sonra bu insanlar ne yapacak, ne edecek???  Bu insanlar hırsızlık mı yapsın, bu insanlar kötü yollara mı düşsün….

 

BİZ KREDİ DEĞİL, HİBE İSTİYORUZ…

 

Sayın Cumhurbaşkanım size sesleniyorum: Bu gündeme baktığımız zaman bu esnafa ne gerekiyorsa yapmanızı rica ediyoruz. Bu esnaf yarın çok perişan olursa Türkiye’nin gündemi de bozulur, esnafın gündemi de zaten bozulmuş. Siz esnaflara sahip çıkacaksınız ve esnaflara ne gerekiyorsa yapacaksınız. Çünkü burada bir insanın cebinde parası yoksa ne yapar bu insan.??? Elektrik parası ödeyemiyorsa BAĞ-KUR’unu ödeyemiyorsa, vergisini ödeyemiyorsa siz halen bunlara yapılandırma diyorsunuz. Hayır, efendim! Burada sizde kredi değil de hibe istiyoruz hibe…

 

 

Bu insanların dayanacak gücü kalmadı size soruyorum: Bir işçiye 2 gün para vermediğiniz zaman o işçi iş yerinde çalışır mı???  Elektrik parası geldiğinde elektriği kesiliyorsa vergisi geldiğinde vergisini veremiyorsa kusura bakmayın bu idare sizin elinizde. Siz bizlere sahip çıkmak zorundasınız.

 

ESNAFLARIMIZI GÖRMEZDEN GELMEYİN!!!

 

Sayın Cumhurbaşkanım… Eğer bugün burada esnaf kardeşlerimizin bu kadar ezilmesi bu kadar çile çekmesi.. Her şey size bağlı. Bu memleketi yönetiyorsanız bu memleketin insanlarına da sahip çıkmak zorundasınız. Ne olursa olsun bugün bir Türkiye dış ülkelere yardım edebiliyorsa benim esnaf kardeşimin bu kadar çilesi varken oraya niye yardım etsin. Kendi esnafına sahip çıksın. Sayın Cumhurbaşkanım Avrupa ülkelerine sahip çıkacağımıza kendi insanlarımıza sahip çıkalım. Ve burada bu insanlar mağdur olmuştur, perişan olmuştur, çoluk çocuğuna götürecek ekmeği bulamıyorsa, kira parasını ödeyemiyorsa, elektriğini ödeyemiyorsa, doğal gazını ödeyemiyorsa peki ne yapacak bu insanlar. 2 gün elektrik parası ödeyemediği zaman hemen bu elektrik kesiliyorsa burada demek ki karanlık günler var. Bizde diyoruz ki Sayın Cumhurbaşkanım bu karanlık günlere girmemiz lazım. Memleketimiz için ne gerekiyorsa benim Cumhurbaşkanım Türkiye’m iyi diyorsa o zaman benim esnafıma da ne gerekiyorsa yapması lazım.

 

ESNAFLARIMIZIN SIKINTILARINA NEDEN SESİNİZ ÇIKMIYOR

 

Her insanın cebinde para olmaz. Birçok kardeşimiz perişan, bu insanların esnafların hakkını siz savunacaksınız. Ben buradan gene bendevi başkanıma sesleniyorum:  Taaa yıllardır aynı yolda yürüyoruz ama bugün bakan niteliğinde olan benim TESK genel başkanım 13 tane federasyon başkanım 82 tane birlik başkanım var, bunların görevi ne??? Türkiye genelinde olduğu gibi Şanlıurfa’da da 4 tane oda var. Örneğin; Ziraat Odası, Borsa Odası, Birlik Odası… Allah aşkına soruyorum oda başkanlarıma da soruyorum: Neden sesiniz çıkmıyor, bu memleketin insanları bize oy vermişse o koltuğun gerekeni yapmadığımız zaman Allah bizimde belamızı verir.

 

ESNAFLARI SADECE SEÇİM ZAMANIN DA ZİYARET EDİYORSUNUZ

 

Ve bu insanlar için ‘’ben kurban olurum, ‘’ben hayran olurum’’ diyen beyefendiler, milletvekillerim!!! Kusura bakmayın cirit atmayın!!! Bu memleketin ekmeğini yiyorsunuz onların vergisinden cirit atıyorsunuz ama maalesef sizleri hiçbir zaman görmedik görmediğimiz gibi bu memlekete en büyük ihaneti de siz yapıyorsunuz. Bu esnafın hakkını neden sormuyorsunuz??? Bu esnaf günü geldiği zaman esnafı tanıyorsunuz o gün mü tanırsınız???  Kusura bakmayın o gün de kimse sizi tanımaz ya… Ama ne yapın biliyor musunuz???  Ankara’ da cirit atmayın!!! Gelin, Urfa’da Urfa’nın çamurlu yollarında cirit atın… Gelin, Urfa’lı garibanın yanında cirit atın onların… Hakkını savunun… ‘’Onların hakkı nasıl alınacak’’ diye ben sizlerden bir kelime duymadım!!! Esnaf ölmüş kalmış hiç sizin umurunuz da değil…

 

ZİYARETLERİNİZ BİLE HEP GÖSTERMELİK

 

Ama bizde size şunu söylüyoruz; Gün gelir kim ölür kim kalır Allah bilir ama Allah’ın huzurunda bize vereceğiniz çok hesap var. Bu hesabın sonu da çok kötüdür. Siz de kendinize gelin!!! Bu memleketin şuan da Şanlıurfa’nın 60 tane odası var bu odadan hangi odaya gittiniz??? Ama ne yapıyorsunuz sadece bir büyüğümüz var birlik başkanımız var orada bazen toplanıyor ne yaptığınız da belirsiz cirit atıp ondan sonra 3-5 kelime ile bizi aldatıp gidiyorsunuz… İfadelerini belirtti.

 

ÖZEL HABER: AYSEL KIRIŞAN

GÖRÜNTÜ: MUSTAFA ÇİÇEK

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı