Haber Detayı
23 Mart 2017 - Perşembe 08:45 Bu haber 4736 kez okundu
 
Başkan Çiftçi Urfalı Mucit Mazlum'u Tebrik Etti
Şanlıurfa'da lise öğrencisi Mazlum Sürmeli tasarladığı robottan dolayı tebrik eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi: "her zaman Şanlıurfalıyı geleceğe taşıyabilecek bilimsel projelerinin içindeyiz ve her zaman destek veririz" dedi.
TEKNOLOJİ Haberi
Başkan Çiftçi Urfalı Mucit Mazlum'u Tebrik Etti

Turgut Özal Mesleki ve Anadolu Lisesi öğrencisi Mazlum Sürmeli, TÜBİTAK Bilim Fuarları Projesi kapsamında tamamı atık malzemelerden yapılan ve ‘Urfalı’ adı verilen bir robot tasarladı. Robotun işletişini inceleyen Başkan Çiftçi, icadından dolayı Mazlum Sürmeli, desteklerinden dolayı ise öğretmenlerini ve ailesini tebrik etti.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı olarak her zaman Şanlıurfalıyı geleceğe taşıyabilecek bilimsel projeleri desteklediklerini belirten Başkan Çiftçi: "Mazlum'un yetişmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum. Mazlum'un ailesini, eğitim noktasında belli bir yere gelme çabası içerisinde oldukları için tebrik ediyorum.Toplumsal olarak icat, üretim, buluş, bilimsel çalışmada istediğimiz noktaya gelememiş  olsak da Mazlum'un bu adımı çok önemlidir. Gerek kullandığı atık materyaller ve gerekse teknik unsurların Mükemmeliyetinden dolayı Mazlum kardeşimi tebrik ediyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak her zaman Şanlıurfalıyı geleceğe taşıyabilecek bilimsel projelerinin içindeyiz ve her zaman destek veririz. TÜBİTAK'ın kabul ettiği bu proje şehrimize güzel bir katkı sunar" dedi.

 

BİLİM MERKEZİ İLE GENÇLER DESTEKLENECEK

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK işbirliği ile Şanlıurfa'da kurulacak olan Bilim Merkezinin bu tür çalışmalara önemli katkı sunacağını belirten Başkan Çiftçi: "Bilim Merkezi sayesinde bu anlamda bilimsel tüm buluşların bir nevi anatomisi çıkarılacak. TÜBİTAK'la protokolümüzü yaptık, eş finansman şeklinde projeyi yürütüyoruz. Bilim Merkezi Şanlıurfa'ya yeni fikirler yeni buluşların fikirlerinin doğmasına ve gençlerimizin bilimle buluşmasını sağlayacaktır. Türkiye'nin en genç iliyiz. Bu konularda kafa yormamız gerekiyor" dedi.

 

TÜBİTAK yarışmasına girmeyi hak kazanan Urfalı Robotun Telefon şarj etmesi, ortam sesi kaydetmesi, video çekimi yapması, projeksiyon özelliği, tespih çekimi, mırra servis etmesi gibi 11 özeliği bulunuyor.

Kaynak: Editör:
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı