Haber Detayı
23 Kasım 2017 - Perşembe 08:24
 
Barajlarımız Türkiye'ye ışık oldu
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, sosyal medyada Hidroelektrik santrallerinin önemini anlatan paylaşımlarda bulundu. Eroğlu'nun değerlendirmelerine göre, Atatürk ve Birecik Barajlarının da aralarında bulunduğu Hidroelektrik Santraller (HES) yılda takriben 1,9 milyar ağacın sağladığı temiz havaya eşdeğer bir katkıda bulunuyor.
EKONOMİ Haberi
Barajlarımız Türkiye'ye ışık oldu

Tabiat Dostu Hidroelektrik Santraller vasıtasıyla suyumuzun ışık olduğunu anlatan Eroğlu, şu yorumları paylaştı:

 

’‘Daha fazla Temiz enerjinin yüz akı Hidroelektrik Santraller ile enerji ithalatından yılda 11 milyar dolar tasarruf sağlıyoruz. 2003 yılında 26 milyar kilovat/saat olan enerji üretimini 94,5 milyar kilovat saate yükselttik.

 

Hidroelektrik Santraller yerli ve dışa bağımlı olmayan enerji kaynağıdır. Tabiat dostu Hidroelektrik Santraller enerjinin sigortasıdır. Türkiye'de yanan her 4 ampulden biri inşa edilen hidroelektrik santrallerden sağlanan elektrikle aydınlanıyor.‘‘

 

Türkiye'de 2017 yılının ilk 7 ayında Hidroelektrik Santrallerden 41 milyar kilovat. saat enerji üretilmiştir. Bu üretimin ekonomiye katkısı 8 milyar 350 milyon TL olmuştur.''

 

Türkiye, enerjisini GAP barajlarından alıyor...

 

En fazla elektrik üreten HES'ler arasında Türkiye'nin göz bebeği, GAP'ın en önemli ünitesi Atatürk Barajı ilk sırada yer alıyor.  Atatürk Barajı‘nda geçtiğimiz yıl 6 milyar 38 milyon kilovat/saatlik enerji üretilmişti. (Haber Merkezi)

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı