Haber Detayı
04 Haziran 2018 - Pazartesi 10:11 Bu haber 4281 kez okundu
 
Balıklıgöl Devlet Hastanesinde bir ilk
Balıklıgöl Devlet Hastanesinde ileri düzey gırtlak kanseri ameliyatı gerçekleştirildi.
SAĞLIK Haberi
Balıklıgöl Devlet Hastanesinde bir ilk

Hastanede bir ilk daha ileri düzey gırtlak kanseri ameliyatı op. dr. Semih Ak ve ekibi tarafından başarıyla gerçekleştirildi. Balıklıgöl devlet hastanesinde ilk defa ileri evre gırtlak kanseri tedavisi için gırtlak alınması(larenjektomi) ameliyatı op. dr. Semih Ak, op. dr. Duygu Köroğlu,  op. dr. Mehmet erkan kaplama ve op.dr. Ahmet Doblan tarafından başarıyla gerçekleştirildi.

 

Söz konusu ameliyat ilimiz genelinde son derece nadiren yapılan bir ameliyattır. İleri evre gırtlak kanserlerinde cerrahi seçenek birinci sırada olup, ameliyat gırtlağın tamamının ya da bir kısmının alınması ile gerçekleştirilir. Hastada kanserli dokuyu almak ve yayılmasını engellemek maksadıyla gırtlağın tamamı alınmış olup, her iki taraf boyun bölgesi temizlendi.

 

Ameliyat sonrası dönemde yaklaşık 10 gün ağızdan beslenmesi durdurulan bu hastalar bu süreden sonra ağızdan beslenebilir. Hasta 10.gününde tüm gıdaları tüketebilir durumdadır. Hasta bu haliyle herhangi bir sorun yaşamadan hastanemizden taburcu edildi. Büyük ve ağır bir ameliyat şekli olan total larenjektomi ve bilateral boyun disseksiyonunu (gırtlağın tamamının alınması ve boyunun her iki tarafının temizlenmesi) hastanede başarıyla gerçekleştirildi.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı