Haber Detayı
14 Nisan 2018 - Cumartesi 09:16
 
Bakan Numan Kurtulmuş HRÜ’de
Harran Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Yeni Dünyada Türkiye'nin Yeri" isimli konferansta konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş; "Bugün Afrin'de ya da başka bölgelerde verdiğimiz istiklal mücadelesi de aslında sadece bu örgütlere karşı değil bu örgütlerin arkasında, onları maşa olarak kullanan güçlere karşı verdiğimiz bir onur mücadelesidir." dedi.
GÜNDEM Haberi
Bakan Numan Kurtulmuş HRÜ’de

Osmanbey Kampüsü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen program, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Programa teşriflerinden dolayı Bakan Kurtulmuşa teşekkür eden Rektör Taşaltın, Üniversitenin çalışmaları ve hedefleri hakkında kısa bir konuşma yaptı.

 

Daha sonra konferansa geçildi. Konferansta, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki dönemde "soğuk savaş" dönemine girildiğini anımsatan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, bu dönemde ne yazık ki dünyanın birçok yerinde uydu ülkelerin oluştuğunu ve bunların bağlı bulundukları merkezlerin siyasetlerinin kurbanı olduğunu belirtti.

Kurtulmuş, Türkiye'nin de bu süreçten etkilenen ülkelerin başında geldiğini aktararak, "Türkiye, soğuk savaş döneminde en ağır bedeller ödeyen ülkelerden birisidir. Sağ-sol çatışmaları adı altında Türkiye maalesef çok sayıda genç evladını toprağa vermiştir." dedi.

 

Dünyada 1990'dan sonra çatışmaların, savaşların, gerilimlerin geride kalacağının tahmin edildiğini ancak bunun gerçekleşmediğine değinen Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Şimdi içinde bulunduğumuz süreç, dünyada bir taraftan çok büyük gelişmelerin kaydedileceği,  özellikle yüksek teknoloji anlamında büyük gelişmelerin sağlanacağı, bilginin,  bilimin, teknolojinin fevkalade hızlı arttığı bir dönem olacak. Aynı zamanda da gerilim ve çatışmaların sürdüğü bir dönem olacak. Bunun olmaması temennisiyle söylüyorum ama görünen köy böyle bir noktayı ortaya koyuyor. Dolayısıyla içinde bulunduğumuz dönemin şartlarını iyi anlamak, algılamak ve ona göre hareket etme mecburiyetimiz var. Hele hele Türkiye gibi bu coğrafyanın kilit taşı olan ve büyük bir medeniyet iddiası olan ülkenin ne olup bittiğini çok iyi anlaması, bu ülkenin özellikle genç evlatlarının büyük resmi iyi görmesi ve ona göre hareket etmesi gerekiyor."

 

Programa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba,  Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Programın ardından Osmanbey Kampüsü Camisinde kılınan Cuma namazının ardından her iki bakan ve beraberindeki heyet Üniversiteden ayrılarak Urfa merkeze hareket ettiler

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı