Haber Detayı
17 Ekim 2020 - Cumartesi 17:03 Bu haber 2634 kez okundu
 
Bakan Koca; ''Ülke ülke baktığımız da umut kırıcı bir tablo var''
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘’DSÖ Avrupa Direktörü Dr. Hans Kluge, önlem alınmazsa Avrupa’da ölüm oranlarının Nisan ayına göre 5 kat artabileceğini açıkladı.
SAĞLIK Haberi
Bakan Koca; ''Ülke ülke baktığımız da umut kırıcı bir tablo var''

Avrupa’daki korkunç tablo ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şunları kaydetti:

 

‘’Avrupa’da 6 milyon olan vaka sayısı 10 gün içinde 7 milyona ulaştı. Günlük vefat, 1.000’in üzerinde. Covid-19 bölgede ki ölüm nedenleri arasında 5. Sırada Dünya Sağlık Örgütünün endişesi boşuna değil.

 

Ülke ülke baktığımız da umut kırıcı bir tablo var. Fransa’da 8 kentte gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi. İspanya ve Hollanda’da sosyal hayatta çok yaygın olan bazı eğlence yerleri kapatıldı. Almanya dahil bazı ülkeler de,  katı tedbirler tekrar konuşulmaya başlandı. Bu gündem somut gerekçelere dayanıyor. Fransa da dün vaka sayısı 30 bini, İspanya’da ise 35 bini geçti. Önlem alınmazsa hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde kapasite sıkıntısı yaşanacağı belirtiliyor. İtalya’da salgının başından bu yana en yüksek rakamlara ulaşıldı. Belçika’da yoğun bakım ünitelerinin bu seyirle Kasım ayı ortasında dolacağı bildirildi. Önceki gün, yani sadece 1 günde 21 bin vaka görülen İngiltere’de bazı kısıtlamalara gidildi.

 

Avrupa’daki bu tablo ikinci dalga olarak nitelendirilmektedir. ‘’ açıklamalarında bulundu.

 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı