Haber Detayı
04 Nisan 2017 - Salı 10:13 Bu haber 2394 kez okundu
 
“Arıcılarımızın elinde arı kalmadı”
Siverek Viranşehir Bal Üreticileri Birliği Başkanı Sinan Uçar, “Bahar ayına girdik girmesine ama arıcılarımızın elinde arı kalmadı. İlk başlarda hava çok soğuk geçtiği için burada büyük bir arı kaybı oldu.” dedi.
DİĞER Haberi
“Arıcılarımızın elinde arı kalmadı”

Arıcılık faaliyeti yanlış kullanılan zirai ilaçlar yüzünden zarar görüyor. Arılar için zehirli olan bu ilaçlar, yüzlerce kovan arının bir anda telef olmasına yol açabiliyor. Siverek-Viranşehir Bal Üreticileri Birliği Başkanı Sinan Uçar, çiftçilerin zirai mücadelede doğru ilaçları bilinçli bir şekilde kullanmaları gerektiğini söyledi.

 

BAL ÜRETİCİLERİ TEDİRGİN…

 

Siverek ilçesinde, özellikle pamuk tarlaları ve hububat ekili alanlarda yabani otlar ve haşerelere karşı bilinçsiz kullanılan tarım ilaçlarının bal arılarında toplu ölüme yol açması, bal üreticilerini tedirgin ediyor. İklim koşulları nedeniyle arılarını soğuk bölgelerden Siverek’e taşıyan üreticiler, tarımsal ilaçlama nedeniyle arılarının toplu telef olmasından yakınıyor. Türkiye bal üretiminde dünya lideri ve Türkiye’de üretilen balın büyük bir bölümü de Şanlıurfa’dan sağlanıyor. Arıcılık ise her geçen yıl gelişiyor. Ancak bilinçsiz zirai ilaçlama, arıların ölümüne neden oluyor. Sinan Uçar, “Merdiven altı kaçak ilaçlar arıları öldürüyor” dedi. Başkan Uçar Tarım Bakanlığı’nın onayladığı ilaçların kullanılması gerektiğini söyledi.

 

‘YÜZDE 45 BİR FİREMİZ VAR’

 

Bilinçsiz ilaç kullanımından dolayı yüzde 45’lik bir kayıp olduğunu ifade eden Uçar, “Bu sene arıcılar için değişik bir yıl olarak ön plana çıkıyor. Şanlıurfa bölgesini ele alacak olursak yüzde 45 bir firemiz var. Malum kışın sert geçmesi, ilk aylarda yağmurun yağmamasından dolayı arılar çok etkilendi. Bundan dolayı da yüzde 45’lik bir kaybımız var. Kışın ilerleyen aylarında ise iyi yağmur yağdı, şimdi ise bahar ayına girdik. Bahar ayına girdik girmesine ama arıcılarımızın elinde arı kalmadı. İlk başlarda hava çok soğuk geçtiği için burada büyük bir arı kaybı oldu. Diğer kısım ise özellikle arıcılar 8’inci ve 9’uncu aylarda pamuğa geliyorlar. Vatandaşlarımız da pamuk tarlalarına bilinçsiz bir şekilde ilaç atıyorlar. Bilinçli bir şekilde atsalar hiçbir sıkıntı olmaz. Diyelim burada ilaç atılıyor, 5 kilometre ötedeki arı zarar görüyor. Hiç arıcılara sormadan ilacı atıyorlar, ilaçlar da arılara zarar veriyor. Bu konuyu da defalarca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne, bütün belediye başkanlarımıza ilettik. Bu atılan ilaçlardan en çok da arıcılar etkileniyor. Bu ilaçlardan dolayı yüzde yüz bütün artılarını kaybedenleri de gördüm. Maalesef biz bunu insanlara anlatamıyoruz. Hal böyle olunca da gerçekten bölgemizde de arı kalmayacak. Arının olmadığı yerde yaşam da olmaz, bitki de. Ama maalesef bizim insanlarımız bunun farkında değil.” dedi.

 

ÖZTÜRKMEN: ‘TARIM İLAÇLARI BİLİNDİĞİ GİBİ DÜNYADAKİ ZEHİRLERDİR’

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, zirai ilaçların bir zehir olduğunu ve bu zehrin dozunda kullanılması gerektiğini ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti:

 

“Tarım ilaçlarının düzgün kullanılması, zamanında kullanması gerekir. Tarım ilaçları bilindiği gibi dünyadaki zehirlerdir. Dolayısıyla bu zehri düzgün kullanmak, zamanında kullanmak gerekir, dozunu iyi ayarlamak gerekir, sertifikalı yerlerden almak gerekir. Aksi takdirde problem olduğu zaman doğaya zarar verdiği gibi bizlere de zarar veriyor. Alerjik rahatsızlıkların en büyük nedeni bilinçsiz tarım ilacı kullanımıdır. Bizim ilimizde de artan bir zirai ilaç kullanımı var. Bu konuda titiz davranıp iyi bir ilaç kullanımı yaratmamız gerekiyor. Aksi takdirde bugün arılara olan şey yarın bizlere de olacaktır.”

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı