Haber Detayı
24 Mayıs 2017 - Çarşamba 17:33 Bu haber 12316 kez okundu
 
Antep Fıstığında beyaz sineğe dikkat
Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde her hafta bir sorun çözüm bulmaya çalışan Ziraat Mühendisleri çiftçileri beyaz sinek konusunda dikkatli olmaları yönünde uyardı.
DİĞER Haberi
Antep Fıstığında beyaz sineğe dikkat

Halfeti Ziraat Odası Mühendisileri tarafından sahada yapılan çalışmalar sonucu çifçilere bir takım uyarılarda bulundu. Beyaz sinek ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Değerli Antepfıstığı üreticilerimiz 2017 yılı Antep fıstığı psillidinin (beyaz sinek şekerleme yapan sinek) çoğalması için uygun nem ve sıcaklık koşullarına sahip olmuş, bölgede yapılan incelemelerde özellikle de 2016 yılında Antepfıstığı psillidi olan bahçelerde yoğunluğun fazla olduğu görülmüştür. Mücadelede geç kalınmaması gerekir. Yaprak başına 5 sinek olduğunda beşli yaprakta 25 böcek olduğunda ilaçlamalarınızı yapın. Ayrıca tatlımsı madde çıkışı arttığında ilaçların etkisi azalmaktadır. Lütfen dikkatli olalım. Bahçelerimizi haftalık kontrol edelim...” şeklinde uyarı yapıldı.

Yine ziraat odası tarafından yapılan bahçe ziyaretlerinde Pisillidia zararlısının yani beyaz sineğin bahçelerde kendini göstermeye başladığını yapılan araştırmalarda görüldü. Halfeti'nin Arğıl Mahallesinde gerçekleştirilen çiftçi ve bahçe ziyaretlerinde çiftçilerin bahçeleri ile ilgili sorunlarına cevap bulmaya çalışan danışmanlar Bahçelerde yapılan gözlemlerde Pisillidi zararlısının yeni yeni kendini göstermeye başladığı tespit edildi.

 

Beyaz Sineğin fıstığa verdiği zarar

Nemfleri antepfıstığının yapraklarında bulunur ve uzun hortumları ile bitkinin özsuyunu oburca emerek beslenir. Emilen yapraklar zararlının yoğunluğuna göre sararıp dökülür. Yaprakların zamanından önce dökülmesi, hem ağacın zayıf kalıp bodurlaşmasına hem de sürgünlerdeki bir yıl sonra meyve verecek karagözlerin dökülmelerine neden olur. Ayrıca yapraklar eğer çok erken dökülmüş ise ve o sürgünlerde meyve de varsa bu meyvelerin iç bağlaması beslenme noksanlığından dolayı azalacaktır. Genç ağaçlar yaşlı ağaçlara göre daha hassas olmaktadır. Eğer zararlı genç bir bahçede 3-4 yıl yüksek yoğunlukta bulunmuşsa, bu bahçedeki ağaçların diğer yaşıtlarına göre bodur kaldığı ve şekillerin bozulduğu hemen fark edilir. Antepfıstığı veya yabani formlarının bulunduğu Güney ve Güney Doğu illeri ile az da olsa İzmir ili çevresinde bulunurlar.

 

Kimyasal Mücadele

Toz formülasyonlu ilaçlar, su taşıma olanağı bulunmayan bahçelerde tozlayıcılarla kaplama şeklinde, emülsiyon ilaçlar ise su zorluğu çekilen yerlerde veya genç bahçelerde atomizörle şişleme şeklinde ve su sıkıntısı çekilmeyen yerlerde veya yaşlı bahçelerde motorlu pülverizatörlerle kaplama şeklinde uygulama yapılmalıdır.

 

İlaçlama Zamanı

Uzmanlar ilaçlama dönemini mayıs ayından itibaren düzenli kontroller yapılarak artışa göre ilaçlama yapılmasını gerektiğini belirterek şu noktalara dikkat çektiler: “Şıralı zenk Mücadelesi yapılan bahçelerde ayrıca Pisillidi Mücadelesi gerekmeyebilir. Yaz döneminde, uygun zamanda yapılan tek ilaçlama ile zararlı kontrol altına alınmaktadır. İlaçlama zamanını belirlemek için dikkat edilecek hususlar şunlardır Mayıs ayı ortalarından itibaren, haftada bir yapılacak sayımlar sonucunda zararlının artan bir populasyon (20-30 nimf / bileşik yaprak) göstermesi, İlk yazlık ergin ve yumurta sayısında belirgin bir artışın kaydedilmesi, İlk ergin parazit çıkışlarının henüz başlamamış olması, Bu koşulara uyularak yapıldığında tek bir ilaçlama yeterli olduğu gibi doğal denge de korunmuş olacaktır. Zarar başladıktan bir süre sonra (30-40 gün) yoğun karagöz dökümüne neden olduğundan mücadeleye asla geç kalınmamalıdır. Ayrıca, yararlıların en fazla olduğu temmuz, ağustos aylarında antepfıstığı bahçelerinde ilaç atılmamasına özen gösterilmelidir.”

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı