Haber Detayı
31 Mayıs 2018 - Perşembe 20:40 Bu haber 3964 kez okundu
 
‘Amaç HDP’yi baraj altında bırakmak’
HDP Şanlıurfa İl Eş Başkanı Rıdvan Yavuz, sandık birleştirme kararındaki amacın HDP’yi baraj altında bırakmak olduğunu savundu.
SİYASET Haberi
‘Amaç HDP’yi baraj altında bırakmak’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa İl Örgütü düzenlediği iftar programında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Milletvekili adaylarının da katıldığı iftar programında milletvekili adayları İl Eş Başkanı Rıdvan Yavuz, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yavuz’un en dikkat çekici, açıklaması aday listeleri ve sandıkların taşınmasına yönelik oldu. Yavuz, YSK'nın sandık birleştirme kararına tepki göstererek buradaki amacın HDP'yi baraj altında bırakmak olduğunu savundu. Yavuz, "Biz o sandıklara da sahip çıkacağız" diye konuştu.

 

Çözüm Sürecinin önemine değindi

 

İftar programında kendini tanıttıktan sonra bir konuşma yapan HDP'nin 4'üncü sıra adayı

Abdullah Öcalan'ın yeğeni Ömer Öcalan, “40 yıldır devam eden çatışma durumu var ve biz çatışmasızlık ortamının artık sağlanması gerekiyor. Biz HDP olarak toplumsal sorunları çözmek için buradayız. Bir kör savaştır almış başını gidiyor.  Artık buna el atmak gerekiyor. 2013 ve 2015 yılları arasında büyük umutlarla temeli atılan bir çözüm süreci yaşandı. O iki yılda ne can ne mal kaybı yaşandı. Maalesef bu süreç başarıya ulaşmadı.  Politikacıların görevi bir an önce bu çatışma ortamını durdurmak, çözüm üretmek" şeklinde konuştu.

 

 

Amaç, HDP'yi Baraj Altı Bırakmak

 

 

"İradenin sandığa yansıması için halkı, emniyeti, valiliği, sandık başında görev alan ve tüm siyasi partilerin boynunun borcudur" diyen Rıdvan Yavuz, sandık birleştirme kararını sert bir dille eleştirdi. "HDP'nin baraj altı kalması için her türlü oyun ve engelleri ortaya çıkarıyorlar. Sandığı birleştiriyorlar. Bunun çok yanlış olduğunu düşünüyoruz. Çoğunluğu HDP'li olan köyün seçmeni HDP seçmeninin az olduğu başka bir köye taşınıyor. Burada seçim güvenliği veya sandık güvenliğini anlamak mümkün değil. Çünkü niyet başka. Sandık birleştirme HDP oylarının fazla olduğu yerlerde yapıldı. Bunlar HDP'nin baraj altında kalmasına yönelik olduğunu düşünüyorlar ama medet ummasınlar. Biz o sandıklara da sahip çıkacağız" ifadelerini kullandı.

 

Liste tartışmasına nokta koydu

 

Liste tartışması partimiz açısından ancak şu şekilde yapılabilir; daha iyi daha verimli ve o ilin kazanımlarına göre en iyi listeler nasıl yapılabilir. Biz isimler üzerinden liste tartışması yapmayız. Birinci boyutu budur. İkinci boyutu ise  tanımadığımız isimler var tanıştırmaya geldik. Urfa’nın çoğulcu, bereketli ve renkli yapısını belki daha da renklendirecek çoğulcu bir liste önümüzde. Listemiz çoğulcudur. Neden çoğulcudur; çünkü Urfa ve Türkiye çoğulcudur. Bunun bütün HDP listelerine yansıdığını görmek mümkündür” dedi.

 

İsimler üzerinden liste olmaz

 

“Partimiz ilkeleri ve misyonu çerçevesinde bir politika izleyecektir” diyen Rıdvan Yavuz, “Bugüne kadar isimler partimizin önüne geçmemiştir. Yanımızda eski Diyarbakır Müftümüz ve şimdiki HDP Milletvekilimiz Nimettullah Erdoğmuş, Kürt halkının ulusal birliğinin verimli uzun vadede ittifakın büyümesi ve gelişmesi açısından önem verdiği ittifak adayımız Nusrettin Maçin yine iki yıldır birlikte görev yaptım eş başkanım Ayşe Sürücü var” diye konuştu.

 

 

Beyazgül’e gönderme yaptı

Listelerinde bir problem görmediklerini vurgulayan Yavuz, “Tolumdaki karşılığı liyakati Partideki değeri kıymeti açısından biz listemizde bir problem görmüyoruz. Listemizin bu memlekete hayırlı ve bereketli olacağına inanıyoruz. Urfa’da diğer partilerin liste tartışması liste üzerinden oluyor. İşte il başkanı cumhurbaşkanının  oluruyla istifa ettirildi ve bugün listede yok. küsmüş gitmiş evinde oturmuş. Bu gibi tartışmalar patimizin önünden dahi geçmemiştir” şeklinde konuştu.

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı