Haber Detayı
09 Mart 2018 - Cuma 14:06
 
Ahşaba hayat veriyorlar
Eyyübiye Halk Eğitimi Merkezi’nin kadın kursiyerleri ahşabı sanata dönüştürüyor. Sedef Kakma Atölyesi’nde eğitim alan kadınlar, deniz kabuklarını ince ince işleyerek elde ettikleri sedeflerle süsledikleri ahşaba hayat veriyor.
SANAT Haberi
Ahşaba hayat veriyorlar

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesi ile bünyelerinde bulunan Sedef Kakma Kursu’nu ziyaret eden Eyyübiye Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Necati Taş, ahşabı sanat eserlerine dönüştüren emekçi kadınları kutladı.

 

Taş, kadınlara kurslara katılmaları yönünde çağrıda bulundu

Eyyübiye Halk Eğitimi Merkezi olarak amaçlarının kadınları dört duvar arasından çıkarıp halk eğitim ve kadın destek merkezlerinde bulunan kurslardan yararlanmalarını sağlamak olduğunu söyleyen Taş ayrıca, “Mutlaka bu merkezlere uğrayarak istekleri doğrultusunda bir kursa katılıp kendilerini bir konuda geliştirsinler” diyerek tüm kadınlara kurslara katılmaları yönünde çağrıda bulundu.

 

“Kadınların harika sanat eserleri oluşturacağından hiç şüphemiz yok”

Merkez bünyesinde açılan kursun 600 saatlik olduğunu belirten Müdür Taş, “Eyyübiye Halk Eğitimi Merkezi olarak İşkur Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz anlaşma gereği 25 tane kursiyerimize günlük 35tl üzerinden Sedef Kakma Kursu açmış durumdayız. Bu kursumuz 600 saat sürecek ve 6 Mart’ta başlayıp 27 Temmuz’da sona erecek. Bu kurs sonucunda kursiyerlerimiz tahtaya sanat eserlerini dokuyarak sedef kakma ustalığını öğrenecekler. Kadınlar bu kursa oldukça ilgililer, çok isteyerek geliyorlar. Bu da bizi ziyadesi ile memnun ediyor. Bu anlamda kadınların harika sanat eserleri oluşturacağından hiç şüphemiz yok. Amacımız, ilçemizde bulunan vatandaşlarımızın sedef konusundaki eğitimlerini tamamlayarak kendilerini bu alanda geliştirmeleridir. Eyyübiye Halk Eğitimi Merkezi olarak tüm vatandaşlarımızın yanındayız. Onları desteklemeye devam edeceğiz. Bu günün anlamına binaen sedef kursumuzu ziyaret ederek kadınlar gününü kutladık. Tüm emekçi kardeşlerimizin dünya kadınlar günü kutlu olsun” diye konuştu.

 

Kursiyerlerin hedefi iyi birer sedefkar olmak

Eyyübiye Halk Eğitimi Merkezi’ndeki kursa katılan ve sedefkar olmayı hedefleyen kursiyerler ise sedef sanatı ile ilgilenmenin son derece zevkli olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

 “ 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde böyle bir işle uğraşmak gerçekten çok zevk verici ve çok güzel bir duygu. Bu imkanı bize sunan hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Burada çok güzel şeyler öğrendim. Bu kolumuzda altın bilezik olabilecek bir meslektir. Yarın tüm arkadaşlarımızla yapabileceğimiz en güzel mesleklerden biridir. Ben de ileride kendi atölyemi açarak kendim gibi öğrenciler yetiştirmek istiyorum. Bu kursa katılmalarını herkese tavsiye ederim”

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı