Haber Detayı
01 Nisan 2020 - Çarşamba 16:19 Bu haber 522 kez okundu
 
Adıyaman’da Yabani Alıçlar, Ekonomiye Kazandırılıyor
Şanlıurfa Orman Bölge Müdürü Cevdet Çiçek Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde 600 hektarlık ormanlık arazide tespit edilen 400 Bin yabani alıcın ekonomiye kazandırılması için aşılama çalışması başlatıldığını vurguladı.
TARIM Haberi
Adıyaman’da Yabani Alıçlar, Ekonomiye Kazandırılıyor

Şanlıurfa Orman Bölge Müdürü Çiçek yaptığı açıklama da şu ifadelere yer verdi.

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesine bağlı Harmanlı köyü dağlarında bulunan alıçlar, aşılama çalışması tamamlanarak 3 yıl bakımı yapıldıktan sonra köylülere tahsis edilecek. Bölge ekonomisine önemli girdi sağlanması hedeflenen çalışmayla Adıyaman'ın adını alıçla da duyurması planlanıyor.

 

3 Yıl sürecek proje kapsamında 600 hektarlık alanda alıç meyvesi için aşılama çalışması yapıyoruz. Geçen yıl 31 bin aşılama yaptıklarını bu yıl da çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Çalışmanın meyvelerini ilerleyen yıllarda alacaklar. Aşı yapılan ağaçların ilerleyen süreçte köylümüze eşit olarak dağıtılması, bakımlarının yapılması yönünde bir çalışmamız var. Hesaplamalarımıza göre 5 yıl sonra yaklaşık 10 milyon lira gibi bir geliri bu çalışmayla orman köylüsüne kazandırmış olacağız. Bu Harmanlı projesi örnek oldu. Türkiye genelinde ses getirdi. Yabani alıç bulunan köylerimizden de ciddi talep var. Projeyi Adıyaman genelinde uygulamayı hedefliyoruz. Şuanda alanların tespit edilerek projelendirmesi yapılıyor.

 

"Köylümüz bu işe duyarlı"

 

Alıç kırsal bölgelerde bilinen bir meyvedir, yabani olanlarının küçük meyveli ve bol tohumlu, aşı yapılan alıcın ise meyve olarak büyüktür. Projeyi halkın sahiplendi. Adıyaman'ın, alıç üretiminde Türkiye'nin merkezi olamaması için herhangi bin neden göremiyorum. İnşallah bunda başarılı olacağız. Harmanlı köylüsü kendi inisiyatifi ile bölgede hayvan otlatmayı yasakladı. Köylümüz bu işe duyarlı. Getirisinin farkında.

 

"Bölge ekonomisine katkı yapacak"

 

Yaklaşık 200 bin doğal alıç aşılamayı hedefliyoruz. Bunun önümüzdeki yıllarda bölge ekonomisine ciddi katkı sağlayacak. Alıç meyvesinin fiyatı gayet makul olup, Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü 3 yıl buranın bakımını yapacak. Ardından köy halkına tahsis edilecek.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı