Haber Detayı
29 Eylül 2018 - Cumartesi 09:47 Bu haber 4080 kez okundu
 
Açar: Fıstıkta rekolte iyi, fiyat normal
Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. İzzet Açar, "Her şeyin fiyatı artınca fıstık fiyatında da bir artışın olması normaldir. Bu nedenle fıstığın fiyatı yüksektir diyemeyiz." dedi.
TARIM Haberi
Açar: Fıstıkta rekolte iyi, fiyat normal

Urfa Değişim Gazetesinin röportajına göre, Yüksek getirisi dolayısıyla çiftçilerin rağbet gösterdiği ve yeşil altın olarak bilinen Antep fıstığının rekoltesi bu yıl iyi durumda. Baklavadan yemeklere, tatlılardan çerezlere kadar hemen her alanda vazgeçilmez lezzeti olan fıstık, ilkbaharda etkili olan yağışlar sayesinde bu sezon verimli oldu. Türkiye'nin önemli fıstık üretim merkezlerinden Şanlıurfa'da hasadın sonuna gelen ve rekolteden memnun olan üreticiler, fiyatların biraz daha artmasını arzu ediyor.

Antep fıstığı ile ilgili bilgi veren İzzet Açar, Dünya fıstık üretiminde ilk üç ülke arasında olan Türkiye'de fıtığın bu yıl beklendiği rekoltede olduğunu söyledi. Şanlıurfa'da da 75-80 bin ton rekoltenin olduğuna dikkat çeken Açar, fiyatının da normal düzeyde olduğunu belirtti. Fıstık bakımı ile ilgili de konuşan İzzet Açar ile yaptığımız röportajın tamamı...

 

Fıstıkta bu yıl rekolte ne durumdadır?

Fıstıkta bu yıl rekolte yüksektir. 200 bin ton civarında bir rekolte beklentisi vardı. Sanırım o rekolte de gerçekleşti. Bu dediğim istatistikler tabiki Türkiye genelinde olan rakamlardır. Şanlıurfa için söyleyecek olursak, 75-80 bin ton rekolteden bahsedebiliriz.

 

Sizce fıstık fiyatı yüksek mi?

Fıstık fiyatları yüksek değildir. Her şeyin fiyatı artınca fıstık fiyatında da bir artışın olması normaldir. Önceki yıllarda kuru kırmızı kabuklu fıstık, 7 dolar civarında gidiyordu. Şu anda o seviyeyi de bulamadı. Çünkü şimdi fıstık 6 dolar civarında gidiyor. Yani fıstık fiyatının her ne kadar yüksek olduğu söylense de genel artışa göre çok fazla yüksek değildir.

 

Tüketicinin beklentisi nasıldır?

2-3 ay önce fıstık fiyatı daha yüksekti. Hatta bu durum baklavada başka ürünler kullanılması yönünde basında yer aldı. Diğer yönden bakarsak bu yıl rekolte her yerde fazlayken, gelecek yılda neredeyse hiç yok denecek kadar az olacak. Çünkü fıstığın her yıl verimi yoktur. Dolayısıyla bu yılki ürün 2 yıla hitap edecek şekildedir. Zaten Türkiye'de yılda 100 bin ton fıstık tüketiliyor. Doların yüksek olmasından dolayı bir miktarı ihracat da olacak.

 

Fıstık fiyatı şu anda ne kadardır?

Fiyatlar şu anda 34-35 liradır. Kavlak boz dediğimiz fıstık da bu yıl iyi düzeyde oldu. Ürünün yarısı kavlak boz olarak toplandı. Bu yüzden çerezlik kırmızı kuru fıstığın da fiyatı çok şişme şekline gelmedi. Fıstığın durumu kötü değildir. Zaten tüketici de bunu göz önünde bulundurması gerekir.

 

Üretici fıstığını şu anda satıyor mu; yoksa stokta mı bekletiyor?

Şu anda depoda bekleten üretici de var. Su altı fıstıkta daha önce kilogram fiyatı 11 liraya kadar düştü. Bu fiyat düşünce esas üretici ilçelerden çiftçilere ürünlerini satmamaları konusunda uyarı yapıldı. Bunun sonucunda üretici ürününü çıkarmadı. Kavlamaya götürdükten sonra evde depoladı. Kırmızı kabuklu fıtık 10 Eylül tarihine kadar hiç yoktu. Sorduğumuzda ürün yoktu. Ürün piyasaya çıkmıyordu. Ondan sonra fiyatı 36-37-38'e yükselince biraz da olsa piyasaya ürün çıktı. Ama ihtiyacı olmayanlar ürünü yine satmıyor. Fiyatın biraz daha artmasını bekliyor. Ambarcılar da ürünü alarak piyasayı biraz canlandırıyor. Stokçu aslında üreticinin avantajınadır. Çünkü 2 ay sonraki fiyatı şimdi veriyor. Tüccara kalsa kilosunu 20-25 liradan belirleyecek. Ama stokçular ürünü daha yüksek fiyattan alıyor. Fıstıkta kendi içinde bir denge oluşmuş durumda. Zaten her şey iki katı kadar pahalı olurken fıstık iki katına çıkmadı.

 

Çiftçilerimizi fıstık ağaçlarının bakımı hakkında bilgilendirecek olursak, şu anda yapılan sulama fıstık ağacını nasıl etkiler?

Hasat sonrası yapılan sulama çok faydalıdır. Ancak dikkat etmeleri gereken bir konu da vardır. Örneğin Bozova bölgesinde su oldukça bol. Fazla sulama yapılması fıstığı kurutur. Yani yeterli su fıskiye ile 6-7 saat yapılmalıdır. Yani fıstık hasadı sezonu bitti, çiftçiler bir sulama yaparak sezonu kapatabilirler.

 

Erken budama ne tür etkiler getirir?

Çiftçilerimiz erken budamadan kaçınmalılar. Budamayı Kasım ayından itibaren yapmalılar. Erken budama fıstıklara zarar verir. Ağaçta sakız akıntısı, dallarda yaralanmalar meydana gelir. (Urfa Değişim)

Kaynak: (HBR) - Haber Merkezi Editör: Urfa Ekspres
Yorumlar
Haber Yazılımı